Na dlažbě rozšmajdané peří, rozbitá vajíčka, všude výkaly. Tak to hodně často vypadá v Radniční ulici ve Vyškově. Římsy na budovách v úzkém průchodu z Dobrovského ulice na Masarykovo náměstí si totiž zamilovaly celé kolonie holubů.

Vyškovská radnice si doposud s obtížnými ptáky nevěděla rady. Ptáci si nic nedělali ani z instalace hrotového systému, který zastupitelé města nechali namontovat na budovy. Naopak si dokonce mezi ostny dělali i hnízda.

Tomu všemu by měly učinit přítrž nové sítě. „Hroty jsme nechali odstranit. Byly neúčinné i poté, co jsme je vyreklamovali. Firma nainstalovala bodliny hustěji. Ale vychytralí ptáci v klidu sedali dál,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dodala, že město Vyškov se holubům snaží znepříjemnit život už hodně dlouho. „Válku jsme zatím vždy prohráli, ale bojujeme dál. Doufáme, že sítě se ukážou jako dobré řešení,“ naznačila Bednářová.

Že jsou holubi ve Vyškově přemnožení, potvrdil odborník z okresní veterinární správy Jiří Kuzník. „Holubům se daří zejména proto, že dvě zimy nebylo pořádné chladno. Dobře se rozmnožují, a právě proto jsou v okresním městě jejich stavy trvale nad normou,“ objasnil Kuzník.

Doplnil, že tito ptáci jsou hrozbou, neboť přenášejí tuberkulózu, salmonelózu a jiné nemoci. „Jde o choroby přenosné na člověka. Našli jsme u nich také ve vysokém měřítku pseudomor, což je nemoc podobná obávané ptačí chřipce. Lidé dělají velikou chybu v tom, že holubům nabízejí potravu. Rádi je chodí krmit třeba se svými dětmi,“ objasnil Kuzník.

Přejít ulici a uchovat si čisté podrážky je na některých místech ve Vyškově opravdu takřka nemožné. „Jednou mě dokonce jeden holub pokálel, bylo to opravdu nechutné. Je dobře, že s tím město něco dělá,“ svěřila se před časem třeba Vyškovanka Zuzana Pytelová.

Zapravdu jí dávají další obyvatelé. „Když vidím holuba zobat na náměstí, tak se mi to docela líbí. Ale pak si uvědomím všechna negativa. Zvlášť Radnickou uličkou se opravdu nedá projít,“ řekla Klára Straková.

Procházka právě Radnickou ulicí byla ještě donedávna jen pro lidi s opravdu silným žaludkem. „Doufejme, že sítě budou účinnější, než řešení předešlé,“ přála si Bednářová.

Aneta Dědičová