DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Když Jana Štěrbová z vyškovské místní části Dědice přišla jednoho rána ke svému autu, nevěřila svým očím. Vozidlo, kterým chtěla jet do práce, mělo totiž propíchnuté pneumatiky. Místo do zaměstnání tak její kroky směřovaly přímo do pneuservisu.

„Není nic lepšího, než když musíte po Vánocích nechat opravit auto, protože nějací vandalové nemají na práci nic jiného, než se na něm pořádně vyřádit. A prý nejsem sama, kdo měl potíže. Všimla jsem si, že už nějakou dobu se zde určitě musí poflakovat skupinka výtržníků,“ potvrdila Štěrbová, která bydlí v ulici U Splavu.

Nejen tam se ovšem vandalové v poslední době objevují. Dalším místem, které se jim zalíbilo, je například dědická ulice Pazderna.

Dokladem toho jsou podle Štěrbové například počmárané fasády domů. Jednomu jejímu známému zase někdo rozbil skla u auta. „Něco podobného se nedávno stalo i mému bratrovi, který bydlí poblíž. A tento týden dokonce dalšímu sousedovi zmizel benzín z nádrže. Docela by mě zajímalo, kdy s tím začne něco dělat policie,“ uvedla Štěrbová.

Není ovšem jediná, kdo upozorňuje na události posledních dní. „Takřka dennodenně se objevují nové nápisy na dopravních značkách. Výjimkou nejsou ani domy postříkané spreji,“ popsal zase Josef Rozehnal z vyškovské místní části Dědice.

Na řádění vandalů si stěžuje také další z místních, který vyvěsil na jednu z nástěnek dopis a podepsal se jako Hynek Dvořáček.

„Události posledních dní mě rozhořčily a zarmoutily. V naší ulici vzrostla kriminalita. Z posledních případů můžu vybrat například poničení a zničení měděných okapů, vykrádání staveb za účelem získání železa a v neposlední řadě také vážné poškozování našich automobilů, což nemůže být považované pouze za drobný vandalizmus, nýbrž vážné trestné činy,“ stojí v Dvořáčkově dopise.

Ten zároveň vyzývá obyvatele, aby k událostem nebyli lhostejní a obraceli se na policii. „Také by bylo dobré navrhnout zastupitelům zavedení kamerového systému,“ dodává Dvořáček ve svém psaní.

Ačkoliv však obyvatele některých částí Dědic vandalové opravdu trápí, o problémech si podle všeho povídají jen mezi sebou. Vyškovská radnice ani městská a státní policie totiž nemá ani tušení o tom, co se ve vyškovské místní části děje.

Vyplývá to například ze slov vyškovského starosty Petra Hájka. „Je potřeba, aby se lidé obrátili na město a na městskou policii. Pokud v Dědicích skutečně problémy s vandalismem jsou, samozřejmě to budeme řešit. Ale místní nám o tom musí dát vědět,“ uvedl vyškovský starosta Hájek.

Ani vyškovští strážníci o potížích Dědických nevědí. „V Dědicích jsme měli nějaký případ hlášený naposledy někdy v létě. Je ovšem pravda, že v poslední době se výtržnictví ve Vyškově rozmohlo. Často vyjíždíme k rozbitým autům na parkovištích,“ nechal se slyšet jeden z členů vyškovské městské policie, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Jak ovšem dodal, pokud jde o projev vandalismu, strážníci předávají případ státním policistům. Mluvčí krajských policistů Soňa Svobodová uvedla, že její kolegové řešili několik případů v Dědicích. „Nejčastěji tam pachatelé poškozují zpětná zrcátka. Nedávno jsme dostali hlášení o poničeném skle u auta a rozbité výkladní skříni. Většinou jsme uložili blokovou pokutu,“ přiblížila Svobodová.

Stejně jako ona, tak i strážníci se ovšem shodují na tom, že je velmi těžké vypátrat viníka. Potíž je podle nich v tom, že lidé mnohdy případy vůbec nehlásí. „Potom policie nemá šanci problémům zabránit,“ řekla Svobodová.


Dopis, který vyvěsil jeden z místních na tamní nástěnku