Na něj přijedou Francouzi, kteří lidem oznámí, že město teď patří jim. S dělem za zády začnou po měšťanech vyžadovat jídlo, pivo, víno a krmení pro unavené koně. Z laškování s místními ženami a z následné hostiny je ovšem vyruší ruští a rakouští vojáci.
Přesně tak odstartuje úterní dobová připomínka tažení vojáků nazvaná Vyškov v roce 1805. „Ukázka potrvá půl až tři čtvrtě hodiny, zúčastní se jí zhruba patnáct jezdců na koních, kolem padesáti pěšáků a dvacítka dobových civilistů. Letos přijedou uniformovaní účastníci také ze Slovenska a Rakouska," vyjmenovala hlavní organizátorka rekonstrukce Jana Kolčářová.
Vzpomínková akce se v okresním městě pořádá už od roku 1995. „Loňská ukázka se moc líbila hlavně mému synovi. Snad letos vyjde počasí a přijde dost lidí. Organizátoři by také neměli zapomenout na lepší osvětlení náměstí," připomněla třeba Vyškovanka Jarmila Orálková.
Scénář ukázky se letos musí obejít bez salvy z děla. „A to na přání obyvatel náměstí. Program je ale i tak pestrý a divácky atraktivní. Ve středu ráno bude pokračovat nástupem granátníků a hulánů na vyškovském náměstí, následovat bude krátký program a pochod vojáků směrem na Hlubočany a Kučerov," popsala další část scénáře Kolčářová s tím, že středeční ranní nástup odstartuje v devět hodin. Úterní dobová ukázka pak pro přihlížející Vyškovany začne na náměstí o půl šesté v podvečer.
Vzpomínkovou akci stejně jako v minulých letech pořádá zejména spolek vyškovského gymnázia Oživlá historie a Městské kulturní středisko Vyškov.
Do konce měsíce je navíc v Turistickém a informačním centru ve Vyškově připravená výstava plakátů a fotografií Vyškov a napoleonské války. „Po celý prosinec pak Muzeum Vyškovska nabídne výstavu uměleckých fotografií slovenského fotografa Ladislava Madlenaka s názvem Rakouské a ruské jednotky 1805 – 1809 proti Napoleonovi," lákala na doprovodný program Kolčárová.