Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci zejména ve městech bývají často vůbec nejvyšší naměřenou hodnotou až do další novoroční půlnoci. „Z pohledu možných zdravotních dopadů je dobré zmínit, že při odpalování pyrotechniky primárně vznikají menší částice. Čím je částice menší, tím proniká hlouběji do dýchacího systému,“ upozornili meteorologové.

Navíc kromě absolutní koncentrace je důležité i složení částic. Právě to je v případě odpalování pyrotechniky velmi problematické. „V pyrotechnických předmětech se používá například řada kovů, obsažených v různých sloučeninách, které jsou v ovzduší velmi nežádoucí a mohou mít krátkodobé i dlouhodobé dopady na lidské zdraví,“ sdělili zástupci Českého hydrometeorologického ústavu v tiskové zprávě.

Jaká byla situace v Brně - zjistíte ZDE.

Ve srovnání s předchozími roky byly letos naměřené hodnoty průměrné. Amatérské ohňostroje ale přispívají ke znečištění mnohem větší měrou než ohňostroje, které zajistí odborník. „Předchozí výzkum ukázal, že vliv hromadného odpalování drobné zábavní pyrotechniky na Nový rok má výrazně vyšší vliv na znečišťování ovzduší než jeden profesionální ohňostroj,“ sdělila Monika Hrubalová, která má v Českém hydrometeorologickém ústavu na starosti komunikaci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Silvestr a rychlá kola v akci. Sraz motoristů v Bučovicích přilákal nadšence

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková