Od začátku letních prázdnin to však bude jinak. Věž bude otevřená každému, kdo bude mít zájem.

Rozhodnutí po mnohaletých debatách schválila Rada města Vyškova. „Je to velký průlom a mám z něj radost. Věž bude otevřená celý červenec a srpen,“ uvedla vyškovská zastupitelka a radní Dagmar Nepeřená, která za zpřístupnění věže bojuje už dlouho.

Necelých sto padesát schodů, které vedou nahoru na ochoz, zdolají první návštěvníci 1. července. „Otvírací doba bude od deset hodin dopoledne do půl šesté večer. Vždy po půlhodinách tam budou chodit skupinky po dvaceti lidech s průvodcem, který bude vyprávět o historii věže i města,“ popsala systém prohlídek Nepeřená.

Vstupenky si lidé koupí přímo v patě věže. „Uvažujeme však i o tom, že přidáme možnost rezervovat si vstupenky na věž do rezervačního systému města, abychom předešli zbytečně dlouhému čekání některých skupin. Také vytvoříme přesný otvírací harmonogram, protože v případě svateb do věže přístup nebude,“ řekla Nepeřená.

Dlouhodobé obstrukce dosud dělalo město kvůli bezpečnosti. „Věž je zčásti dřevěná, takže hrozí riziko požáru, navíc má jen jeden únikový východ, a to je po schodech dolů,“ připomněl vyškovský místostarosta Roman Celý.

Právě z tohoto důvodu město dlouho dobu odmítalo myšlenku zpřístupnění věže. A to i přesto, že to mrzelo mnoho místních i turistů, podle kterých by prohlídky věže oživily náměstí.

Nakonec se však jejich přání vyplnilo. „Našli jsme právní formu přenesení odpovědnosti na provozovatele, kterým bude vyškovský zoopark. Po dlouhých diskuzích s právníky jsme tak nakonec usoudili, že je možné věž zpřístupnit,“ řekl Celý.

Veškerá odpovědnost tak bude ležet na zástupcích zooparku, mezi které patří i radní Nepeřená. „Vypracovali provozní řád, který musí návštěvníci dodržovat, a my jsme si stanovili podmínky, například instalaci požárního hlásiče. Rizika jsou samozřejmě pořád, ale tímhle jsme se je pokusili co nejvíc eliminovat,“ podotkl Celý.

Dva měsíce letních prázdnin bere město jako prozatímní zkušební provoz. „Potom zhodnotíme, jestli věž opravdu přilákala víc lidí, jak se návštěvníci chovali a jaké problémy byly. Pokud se ukáže, že je všechno v pořádku, rádi bychom otvírací dobu věže rozšířili, třeba na celý rok,“ nastínil místostarosta.

V takovém případě už město uvažuje i o domluvě s policií a dopravním odborem. „Uvítal bych totiž případnou změnu trasy dinovláčku. Na zpáteční cestě z dinoparku by zajížděl na náměstí k věži, kde by lidé mohli vystoupit a jít rovnou na prohlídku,“ popsal možnou budoucí změnu místostarosta.

Lidé mají z rozhodnutí radnice radost. „Myslím si, že je to dobře. Já jsem na věži zatím ještě nebyla, vždycky jsem to nějak propásla. Díky tomu, že bude dostupná pořád, tak si nějakou chvilku na to určitě najdu,“ plánuje například Jitka Tomanová.

Vyškovská radnice je renesanční stavba, která pochází z roku 1569. Věž je vysoká sedmapadesát metrů a do kopule vede 152 schodů.