Na konci minulého týdne vedení Vyškova dostalo tuto informaci od společnosti, která organizovala výběrové řízení. „Objekt budeme kupovat za dvanáct milionů korun bez daně. S jedenadvaceti­procentní daní z přidané hodnoty a čtyřprocentním poplatkem za převod je to patnáct milionů," potvrdil vyškovský starosta Karel Goldemund.

Nyní město začne mapovat možnosti, jak s domem dál naloží. Varianty jsou v podstatě dvě. Buď v něm vzniknou bytové jednotky, nebo sociální bydlení. Záleží na tom, odkud radnice bude chtít čerpat dotace. „Pokud to bude ze Státního fondu rozvoje bydlení, půjde pravděpodobně o nájemní byty. Budeme ovšem uvažovat i o tom, zda by nešlo využít třetího programovacího období, které by mělo začít někdy od příštího roku, kde zatím neznáme výzvy ani priority, nicméně obecně se předpokládá, že by peníze měly jít na sociální věci. Mohlo by tedy dojít k výstavbě sociálních bytů," přiblížil starosta.

Pro důchodce ne

Podle jeho slov je však pravděpodobnější první varianta. Jak už vedení Vyškova několikrát v minulosti uvedlo, ve městě je po nájemním bydlení hlad. „Dřív, když se o koupi bývalého OSP začalo mluvit, byla také úvaha o přestavbě na domov důchodců. Dům však takovému využití nevyhovuje. Co by tam ale mělo vzniknout teď nebo v blízké době, bude výhradně na rozhodnutí města samotného. V současné době nevím, co konkrétně Vyškov potřebuje. Pokud to budu moci ovlivnit, budu vycházet z podkladů, které dostanu," nechal se slyšet například vyškovský zastupitel Dalibor Valín. S tím, že by bylo problematické objekt přestavět na sociální byty, souhlasil i starosta.

Rozuzlení, jak s objektem naloží dál, bude podle něj na následujícím zastupitelstvu. „Budeme se snažit všechno připravit tak, aby nové zastupitelstvo mělo potřebné poklady a mohlo nějak rozhodnout," ujistil Goldemund.

Jakmile se město stane majitelem komplexu, převezme ho do správy odbor místního hospodářství. Klíče od objektu dostane i městská policie, která ho bude pravidelně, podle starosty minimálně jednou týdně, kontrolovat. „Zatím jsme s vedením města nic neprobírali. Dá se ale předpokládat, že pokud jde o neobydlený dům, může lákat k páchání deliktů. Nemyslím si, že by v něm někdo chtěl přebývat, spíš tam bude spousta materiálu, který by zloději mohli ukrást a zpeněžit. Rozhodně tam budeme zacházet, pokud si to město vyžádá," uvedl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Přestože se podle odborníků na bývalém OSP během let, kdy leží ladem, zub času příliš nepodepsal, bude vyžadovat milionové úpravy.

Starosta před časem mluvil o patnácti až osmnácti milionech korun. Jednou z prvních věcí, kterých se zřejmě dočká, bude odizolovaní promáčené zdi. „Když k tomu dojde, nic nás nenutí k tomu, abychom se do dalších změn pouštěli hned po volbách. Pokud se nepodaří získat dotace hned, jsem si jistý, že se v budoucnu najdou jiné možnosti, samozřejmě nejlépe mimo městský rozpočet," poznamenal Goldemund.

Komplex se skládá ze dvou objektů, přičemž jeden z nich čeká demolice. Ve druhém má vzniknout asi čtyřiadvacet bytů. Kdy se do nich nastěhují první obyvatelé, zatím není jasné. „O dotace zřejmě požádáme na jaře příštího roku. Pokud uspějeme, bude záležet i na tom, jak dlouho potrvá přestavba," dodal starosta.