Kde ustájit svého koně? Takové otázky teď napadají některé Vyškovany, jejichž okovaným miláčkům poskytuje střechu nad hlavou vyškovský ranč Čára.

Obávají se, že ji ale brzy ztratí. Příčinou jejich strachu je plán vedení zooparku rozšířit atrakci právě o ranč. „Zajímalo by mě, jak to teď vypadá se záměrem zooparku. Nikdo vůbec nic neříká. Sice už mám místo, kde svého koně nakonec ustájím. Ale na druhou stranu chodím na ranč hodně dlouho a jeho budoucnost mi není lhostejná,“ ptala se například Kateřina Štroblíková.

O budoucnosti ranče ovšem zatím neví nic bližšího podle svých slov ani ředitel vyškovského zooparku Jiří Kachlík. „Plány na rozšíření atrakce jsem vyškovské radnici předložil už asi před půl rokem. Do konce června se k nim měla vyjádřit rada. Zatím se ale nic takového nestalo. Komu tedy ranč nakonec připadne, to zatím netuším. Teď jsou prázdniny. Kdo ví, kdy padne rozhodnutí,“ uvedl Kachlík.

K tomu, co s rančem zamýšlí, však nechtěl říct nic bližšího. Mnohem sdílnější byl zato vyškovský starosta Petr Hájek. „Vedení zooparku tam chce podle svého plánu vybudovat zemědělské muzeum, kde by vystavovalo například traktory a kombajny,“ informoval Hájek.

Problém je ovšem v tom, že zmíněná instituce není jediná, kdo má o ranč zájem. „V současné době tam má své stáje sdružení Piafa. O ranč projevil zájem taky vyškovský Dům dětí a mládeže. Odbor koncepce a rozvoje teď posuzuje jejich studie,“ oznámil starosta s tím, že do čtrnácti dnů by se k nim úředníci měli vyjádřit.

Pak bude záležet na radě, jak rozhodne. Podle vyškovského starosty by bylo nejlepší, kdyby se o ranč podělili všichni tři zájemci.

Ředitelka sdružení Piafa Jana Podrápská ovšem jeho domněnku vyvrací. „Pokud město rozdělí ranč mezi tři subjekty, kvůli plánům zooparku tady pro nás už nebude místo,“ naznačila Jana Podrápská.

Tu taky zajímá, jak radnice problematickou situaci vyřeší. „Máme totiž smlouvu jak s městem, tak s majitelkou ranče. Jedna nám končí v prosinci letošního roku, druhá asi až za čtyři roky. Ráda bych věděla, jak si radnice s touto situací poradí. Kdyby od začátku postupovala podle regulí, žádný problém by nevznikl,“ naráží ředitelka na posunutí termínu odevzdání záměrů právě kvůli vyškovskému zooparku.

Ty měly být odevzdané do konce listopadu loňského roku. „Jedinými zájemci o areál jsme byli my a Dům dětí a mládeže ve Vyškově. Pan Kachlík si ale někdy v prosinci vzpomněl, že má o ranč taky zájem. Radnice tedy prodloužila termín asi do poloviny února. A nastal problém,“ vysvětlila ředitelka sdružení Piafa.