Pokud budou lidé odcházet z Vyškova jak je tomu už několik let, může se stát, že okresní město bude nejmenší na celé jižní Moravě. Zatímco ke konci roku tam žilo přes dvaadvacet tisíc obyvatel, ve stejném období loňského roku jich bylo takřka o tři stovky méně.

Ostatní obce okresu naopak takový problém nemají. Plyne to z údajů Českého statistického úřadu.

Že lidí opravdu ubývá, už zaznamenali i Vyškované. „Problém je v tom, že tady chybí volné byty a domy. Přitom podle územního plánu by bylo možné postavit je v Nosálovicích,“ navrhl Tomáš Kratochvíl v on-line diskusi s vyškovským místostarostou Romanem Celým.

Jako příklad města, kde se radnice víc snaží přilákat obyvatele, uvádí Žďár nad Sázavou. „V zimě se tam dostanete skoro jen s řetězy. Ale teď tamní radnice připravuje pozemky pro sedm tisíc lidí. Bylo by něco podobného možné i ve Vyškově?“ ptal se Kratochvíl.

Že je pozemků ve Vyškově málo, potvrzují i odborníci. „Městu by prospělo, kdyby jeho vedení vyčlenilo víc míst pro výstavbu. Lidé o ně mají zájem. Špatná je také situace s byty,“ potvrzuje majitelka vyškovské realitní kanceláře Real Trust Marie Müllerová.

Místostarosta Vyškova Roman Celý si naopak nemyslí, že nedostatek bydlení je důvodem poklesu počtu obyvatel. Přesto radnice hledá možnosti, jak lidi udržet a přitáhnout další.

„Míst pro výstavbu bytových domů je několik. Pro oblast Pod Nemocnicí zpracováváme územní studii. Další je mezi nemocnicí a Letním polem. Většinovým vlastníkem je stát. Vedeme jednání. Výsledek se nedá očekávat v řádu několika měsíců,“ uvedl Celý.