Delegace Senátu a Dumy Sverdlovské oblasti Ruské federace se dopoledne zastavila na vyškovské radnici, prohlédla si tamní knihovnu i průmyslovou zónu a poté se vydala do Slavkova.

„Kromě jiného tam jedeme do podniku Pegas-Gonda, který do Ruska dodává stroje,“ řekl iniciátor pozvání, senátor Ivo Bárek. Ten ruské hosty pozval do České republiky takzvaně na oplátku.

„V říjnu loňského roku jsem jako místopředseda hospodářského výboru vedl delegaci do Jekatěrinburgu. Při té příležitosti jsem našim hostitelům vyprávěl, že i u nás na malém městě jsme schopni udělat průmyslovou zónu a oni projevili zájem podívat se do mého volebního obvodu,“ vysvětlil senátor.

Ruská delegace se prý přitom do Vyškova těšila více než do Prahy. „Tu totiž znají, ale v takovýchto oblastech ještě nebyli. Vyškov i Slavkov u Brna jsou vůbec nejmenší města, která během svého pobytu navštíví,“ dodal Bárek.

On sám přitom nevylučuje ani další budoucí spolupráci mezi regiony obou zemí. „Řekl bych, že je to první startovní poloha, uvidíme, co se z toho vyvine. Moje snaha je, aby české firmy navázaly na dosavadní spolupráci a mohly do Ruska vyvážet,“ nastínil Bárek.

Užší spolupráce mezi podniky je důležitá i podle vedoucí delegace, zástupkyně předsedy Senátu Sverdlovské oblasti Babuškiny Ljudmily Valentinové. „Spolupráce mezi velkými podniky v České republice a ve Sverdlovské oblasti se dynamicky rozvíjí. Máme však zájem také na tom, aby se tyto styky začaly odehrávat i mezi místními menšími firmami,“ upozornila Valentinová.