Takřka nepřetržitý hluk a rozvířený prach. To jsou problémy, které teď vadí obyvatelům vyškovského sídliště v Tyršově ulici. Na vině je podle nich nově vznikající dům a také parkoviště.

Lidé si například stěžují, že za bílého dne nemohou ani pořádně vyvětrat. „Mám zdravotní potíže. Protože se zde kvůli výstavbě všude práší, minulý týden jsem zkolabovala a skončila v nemocnici. Už ani neotevíráme okna, měli bychom doma plno prachu,“ postěžovala si například Renata Mandíková.

Její slova potvrzuje také Jaroslav Vocelka. Ten si myslí, že nový panelák je v sídlišti zbytečný. „Je tady přibližně čtyři sta osmdesát bytů. Bydlí zde asi čtrnáct set lidí. Toto číslo zřejmě někdo uznal za nedostatečné. Se vznikem bytů bylo samozřejmě povolené i další parkoviště,“ uvedl Vocelka, kterému jsou tyto novoty trnem v oku.

Nejvíce mu vadí, že parkovací místa vznikají přímo pod okny obyvatel. Startující auta je tak prý budou každé ráno rušit ze spánku. A co je prý ještě špatně, že zeleň musela ustoupit parkovištím. Vedení města zkrátka podle něj udělalo chybu, když zpracovávalo projekt pro dané sídliště. „Až bude všechno dokončené, budeme si užívat aroma ze zplodin. Naše zdraví podpoří kvalitní rakovinotvorné polycyklické aromatické uhlovodíky. Korunou by bylo, kdyby si městští úředníci a zastupitelé udělali výjezdní zasedání a zasedli nejlépe ve čtyři hodiny ráno na balkonech přízemních bytů,“ ironizoval situaci Vocelka.

Vyškovský starosta Petr Hájek však tvrdí, že věci nejsou tak černé, jak vypadají. Lidé si teď stěžují, ale jakmile bude výstavba v sídlišti dokončená, nepokoje se podle něj uklidní. Zároveň chápe současné rozpoložení obyvatel. Co se týká zeleně, uvedl, že ji pracovníci nahradí. „Chodníky budou užší. Mezi nimi a parkovacími místy necháme udělat pás, kde bude zase tráva a nějaké stromky,“ slíbil Hájek.

Zároveň podotkl, že každé úpravy sídliště zatěžují. Aby však vypadaly podle představ obyvatel, je potřeba taková období přetrpět. „Navíc jsme při přípravě projektové dokumentace postupovali podle zákona a všechno schválil stavební úřad, který dal také na vyjádření odboru dopravy,“ vysvětlil starosta. Podle něj dům ani parkoviště nemohly vyrůst jinde. Sídliště je totiž poměrně malé a není tam příliš prostoru. Uvedl, že danou variantu radnice zvolila na základě územního plánu.

Lidem by se mělo ulevit do konce roku. Pracovníci firmy, kteří staví nový panelák, by měli skončit podle vyškovského starosty s jeho výstavbou ještě letos.