Než absolvoval cestu o délce třiašedesáti kilometrů přes pět různých klimatických pásem, vše si pečlivě naplánoval. Skutečnost však byla i tak obtížná. Na nejkrušnější chvíle si moc dobře pamatuje.

Paul Richardson.
Angličan našel ve Vyškově nový domov: zdoláním Kilimandžára podpoří nemocné

KILIMANDŽÁRO

* Horský masiv v Tanzanii.
* Vrchol: 5895 m n. m.
* Nejvyšší hora Afriky.
* Součást národního parku.

„Nejtěžší část výstupu byla poslední den. Trvalo to osmnáct hodin a posledních osm bylo v noci, lezení ve tmě a mrazu byla dřina. Jak jsme stoupali, teplota klesala o jeden stupeň na každých sto metrů,“ popisuje muž původem z Anglie, který ve Vyškově poznal svou nynější manželku.

Zmiňuje také úskalí spojená s rostoucí nadmořskou výškou. „Nedostatek kyslíku ztěžoval podmínky posledních osm set metrů. Všichni trpěli výškovou nemocí různého stupně. Pro někoho to znamená jen mírnou bolest hlavy a nevolnost, pro jiného ale zvracení, vyčerpání až halucinace,“ vyjmenovává odvážlivec.

Pro některé to tak byla nepřekonatelná překážka. Richardson vyrazil se skupinou patnácti Britů, mezi které patřilo také osm žen. „Dva lidé z týmu se ale na vrchol nikdy nedostali, a byli rychle evakuováni do nižších nadmořských výšek, aby se nemoc zmírnila,“ potvrzuje.

Ranní slunce

Každý den s sebou nosil pět litrů vody, jídlo, nepromokavou bundu a kalhoty, střední vrstvu termo bundy či náhradní ponožky. S týmem cestovali také nosiči, kteří pro jeho členy byli cennou oporou. „Nosili stany a každou noc postavili základní tábor,“ potvrzuje Richardson.

A jaké měl na vrcholu pocity? Vypráví, že obtížně popsatelné. „Dostat se na vrchol světa ve výšce 5 895 metrů, i když jsem se cítil emocionálně i fyzicky vyčerpaný, byl ten nejvděčnější pocit, jaký jsem kdy měl. Výhledy byly úžasné, když jsem sledoval, jak ranní slunce vychází nad mraky. Myslel jsem na všechny lidi, kteří mě podporovali, věřili mi, školili mě a sponzorovali,“ vzpomíná horolezec.

Michal "Mikeš" Doležal cestoval po Německu s legendárním wartburgem.
V Berlíně vzbudil nadšení. Nadšenec z Adamova cestoval po Německu s wartburgem

Svoji cestu spojil s dobročinností a snahou o shromáždění maximální částky prostřednictvím sbírky. Už nyní se může pochlubit zajímavou sumou. „Celkem jsem pro Charitu Vyškov vybral tři tisíce liber,“ pochlubil se Richardson v přepočtu necelými devadesáti tisíci korunami.

Po výpravě nyní využívá čas i k dalšímu poznávání Afriky. „Po sestupu z Kilimandžára jsem odletěl na Zanzibar, kde zůstávám nyní. Využívám to pro tolik potřebný odpočinek a regeneraci,“ popisuje. Do Vyškova přijede nejspíš v pátek. „V řádu týdnů pak představím své úspěchy charitě. Stejně jako peníze, které jsem pro ni vybral,“ shrnuje vyškovský horolezec.