Nepříliš plynulý provoz na vyškovském průtahu je jednou z věcí, která leží v žaludku obyvatelům města. Situace podle nich není ideální ani přesto, že se Vyškov může pyšnit odborníky tolik doporučovanými chytrými křižovatkami. „Vyškovu chybí hlavně kruhové objezdy na průtahu. Nechceme semafory. Například v Prostějově mají rondely a projíždíme tam vždy plynule. Ve Vyškově stojíme hned na první křižovatce. Velice špatně řešená je zejména ta u bývalého okresního úřadu a u obchodních center," vytkla Vyškovanka Miluše Černá.

Vyškov podle ní zatím pokulhává i v otázce cyklostezek. „Nejsou dořešené. Pokud člověk jede na kole, bylo by dobré, aby na sebe navazovaly. Po silnicích a okreskách, kde je velká frekvence dopravy, totiž není moc příjemné jezdit. Abych ale jen nenadávala, oceňuji, že se kultura obecně a kulturní dění třeba na náměstí výrazně zlepšilo," pochválila Černá.

Podle Františka Němce by radní mohli začít uvažovat nad změnou názvu Masarykova náměstí. „Hodilo by se k němu spíš Náměstí Ho Či Mina. Všude jsou vietnamské obchody. Soukromníci jsou vytlačení supermarkety a celkově složení podniků v centru se mi nelíbí. Možná i to je důvodem, že se téměř denně brzy vylidňuje. Kolem šesté večer už Vyškov vypadá jako mrtvé město," podotkl Vyškovan.Pro zvětšení klikněte.

Kritizuje i některé podle něj neuvážené kroky radnice. „Od města jsme dostali ekologické tašky na třídění odpadu. Viděl jsem leda dva lidi je používat. I my je máme k jinému účelu. Podle mě jde o vyhozené peníze. Měli udělat průzkum, jestli se to uplatní," myslí si Němec.

Co naopak někteří oceňují, je sportovní zázemí. „Máme sportovní halu a v parku areál. Jediné, co by se dalo vylepšit, je hokejový stadion. Ve městě mi ale nic zásadního nechybí, máme obchody, kluby a hospody, tedy všechno, co je potřeba," je přesvědčený Martin Gottvald.

Pouze na nájem

Naproti tomu třeba vyškovské gymnastky důvod k nespokojenosti mají. „Od města dostáváme jen tolik peněz, kolik platíme za nájem haly. Jakoukoli jinou činnost si musí děti hradit samy. Peníze od města směřují hlavně na chlapecké sporty, jako je fotbal a hokej, gymnastika je opomíjená," myslí si tajemnice SK Trasko Vyškov Květoslava Suchomelová.

Přitom by si podle ní víc peněz zasloužili. „Děti reprezentují nejen město, ale i republiku. Jsou na velmi vysoké úrovni. Jenže když vyrážíme třeba na mistrovství světa, rodiče musí zaplatit i třicet tisíc. A to je neúnosné, pokud se přičtou i další roční náklady," vysvětlila Suchomelová.

Větší péči by uvítaly i osadní výbory. Třeba rychtářovský. „K řešení toho máme ještě hodně. Někdy hraje roli i byrokracie. Soukromník by musel mít vše vyřízené za pár dní, úřady na to mají měsíce. Už druhé volební období předkládáme různé podklady, ale naše požadavky stále nejdou dokončit. Obecně dá hodně práce něco vydobýt," zmínil předseda rychtářovského osadního výboru Stanislav Luska.

Uvítal by tak, kdyby se město víc zaměřilo na místní části. A to i v otázce peněz. „Neměly by prioritně směřovat do Vyškova. Chtěl bych, aby je vedení radnice rozdělovalo spravedlivěji. Například podle poměru počtu obyvatel. My jich máme kolem šesti set," navrhl změnu Luska.

Opravě stadionu brání peníze

Vyškov - Zateplili školky a školy, zahájili úpravu přednádražního prostoru, opravili obřadní síň, zajistili dynamické světelné řízení městského průtahu. To je jen část akcí, které se podle starosty Vyškova Karla Goldemunda podařilo městu za uplynulé volební období uskutečnit. Ačkoliv je seznam poměrně dlouhý, ne ve všech oblastech je spokojený stoprocentně.

KONČILI V PLUSU. Chválí si ovšem hospodaření koalice. „Celou dobu jsme měli vyrovnaný rozpočet. Poslední dva byly dokonce přebytkové. Už nyní navíc můžu říct, že i letošní bude mít přebytek v řádech milionů," byl spokojený Goldemund.

STÁLE CHÁTRÁ. Naproti tomu se radnici nepodařilo najít dostatek peněz na rekonstrukci zimního stadionu. „Jde o obrovskou investiční akci a peníze tak budeme muset ještě hledat. Další záměry jako například obnova parku a sportovišť váznou na tom, že zatím stále nevíme, jak bude vypadat zdvoukolejnění železniční trati. Takové překážky jsou ale, myslím, objektivní," dodal Goldemund.

Parkování? Další plochy se prý dají najít

Vyškov - Doprava je ve Vyškově dlouhodobě palčivým tématem. Podle některých lidí chybí hlavně místa k parkování. Redakce Vyškovského deníku Rovnost proto položila lídrům společnou otázku:

Potřebuje Vyškov další parkovací místa ? Kde byste je vytvořili?

„Parkovací místa město potřebuje. Nemám ale představu, kde bychom je mohli vytvořit." Karel Goldemund, ČSSD

„To potřebuje každé město. Mám představu, kde by místa mohla být postavená, ale zatím je nechci prozrazovat." Radoslav Kotík, KSČM

„Určitě potřebuje. Kromě výstavby nových jde situace řešit i lepším využitím stávajících ploch. To ale budeme řešit po volbách." Josef Kachlík, Volba pro město

„Jsem přesvědčený, že ano. Někde je to ale docela obtížně řešitelné. Nápady a pro některá místa i uskutečnitelné návrhy už ale máme." Karel Jurka, Sdružení ODS a NK

„Potřebuje. Stojím si ale za tím, že Vyškov je ve srovnání s jinými městy dobrou adresou pro život. A to i z pohledu dopravy." Břetislav Usnul, KDU-ČSL

„Parkovacích míst nebude nikdy dost. Řešením by mohl být třeba parkovací dům u středu města. Dalším opatřením je cena. Parkování by nemělo být nejlevnější ve středu města." Dalibor Valín, Šance pro Vyškov a TOP 09

„Nemám dojem, že by ve Vyškově bylo málo míst k parkování. Ve většině lokalit jich je dle mého dostatek." Aleš Kaňa, Strana svobodných občanů

„Určitě potřebuje. Řešením by mohla být například výstavba podzemních garáží na stávajících parkovacích plochách." Radovan Minář, ANO

„Potřebuje, obzvlášť na sídlištích. Třeba na Tyršově by pro ně šel využít areál bývalé traktorové stanice." Libor Bláha, Volba pro Vyškov