DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM, HLASUJTE V ANKETĚ

Vybudování přivaděče, v podstatě obchvatu, jenž má spojit západní exit dálnice D1 s Dědicemi, je nezbytné. To konstatují odborníci v takzvaném generelu dopravy. Podle zástupce společnosti, jež ho vypracovala, Pavla Roháče, musí odvést dopravu z Nosálovic, sídliště Letní pole a Osvobození a přilehlých městských částí.

„Dnešní problémy jsou zatím drobné v porovnání s náporem dopravy, jež nás teprve čeká. Situaci musíme řešit,“ prohlásil Roháč. V některých částech města podle něj za posledních šest let zaznamenali nárůst dopravy až o šedesát procent.

Obchvat je běh na dlouhou trať. Radnice teprve připravuje projekt pro územní řízení. To znamená, že ještě není ani u výkupu pozemků. Město připravuje pozemky, samotná stavba je podle vedoucí vyškovského odboru dopravy Petra Buchty záležitostí kraje. A přijít by mohla až v roce 2020.

Orientační plán takzvaného severozápadního přivaděče města Vyškova. Obchvat je vyznačený silnou modrou čarou. Oranžovou čarou je zakreslena dálnice D1 a dálniční přivaděč k exitu Vyškov - západ.

Argumenty radnice nepřesvědčily každého. „Vyslovujeme jednohlasné ne záměru vybudovat západní přivaděč,“ řekl například místopředseda občanského sdružení Ekoaktivity Miroslav Zeman. Podle něj obchvat odřízne sídliště Osvobození od okolí a nebude mít zásadní vliv na úbytek hustoty dopravy ve městě.

Také další účastníci diskuse poukazovali na to, že obchvat neovlivní dopravu v centru, protože lidé dál budou jezdit po Brněnské ulici do nákupních center a do průmyslové zóny. Zmínili i skutečnost, že obchvat zamezí rozvoji města, a to jediným možným směrem: na severozápad.

Především obyvatelé Nosálovic ale po obchvatu vyloženě volají. „V Nosálovské ulici je tak kritická situace, že je problém vyjet z garáže. Náklaďáky tam ohrožují statiku domů. Obchvat musí být, to je samozřejmé,“ argumentoval třeba František Grmela.

Nosálovská ulice je v současnosti nejkratší cestou ze západní části města a okolních vesnic na dálnici. Ve svém názoru nezůstal Grmela zdaleka osamocený.

VÍCE K TÉMATU TAKZVANÉHO VYŠKOVSKÉHO OBCHVATU ČTĚTE V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOSTI

ČTĚTE TAKÉ:

Obchvat Vyškova vyvolává emoce