Připomněla, že ZooPark Vyškov chová osly poitouse už devět let. „Chovnou skupinu přivezla přímo z Francie, odkud toto plemeno pochází. Osli poitouse se řadí mezi největší osly světa a jsou charakterističtí svojí výraznou dlouhou srstí,“ přiblížila Malcherová.

Původem druh pochází ze střední Francie v kraji Poitou a je francouzským národním plemenem. Ve své vlasti přitom tito osli nebyli jako pracovní zvířata používáni často, hřebci se sloužili v chovu poitevinských mulů, což byla neobyčejně vytrvalá zvířata a byl o ně velký zájem.

Dříve sloužili osli poitouští ve francouzské armádě jako tahouni těžkých děl, dnes jsou chováni pouze jako zajímavost a k výstavním účelům. V současnosti evropská populace mimo jiné i nejtěžšího plemene osla představuje pouze přes dvě stě kusů.

Olice se narodila čtyřiadvacátého dubna, zatímco teprve v úterý ji následoval hřebeček osla sicilského. „Toto plemeno se vyznačuje bílou barvou s menšími barevnými fleky po těle. Hřebeček je zatím ve stáji a těší se zdraví. Věříme že, že za pár dní již bude moci do ohrady a bude také pro veřejnost k vidění,“ zmínila Malcherová.

Z dalších mláďat pracovníci zoo očekávají různá telata a možná se dočkají i hříběte, zatím ale nemají potvrzenou březost. Za největší chovatelský úspěch tohoto roku považují mládě velblouda jednohrbého a hned poté dvě mláďata velblouda dvouhrbého.