Pomoct jí můžou i obyvatelé Vyškova, kteří mají na svém pozemku pěkný strom, kterého se chtějí z objektivních důvodů zbavit.

Strom, který se může stát budoucí dominantou náměstí, musí každopádně stát na území města. „Bohužel nemůže být z jiné obce v okolí kvůli případným komplikacím s dopravou,“ vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Radnice sice má vytipovaných několik stromů, ten pravý však stále hledá. „Budeme proto rádi, když se nám lidé ozvou. My se tam přijedeme podívat, zjistíme, jestli se vůbec dá strom odvézt, jestli to třeba nekomplikují dráty elektrického vedení, a podle toho se rozhodneme,“ podotkla Bednářová.

Stejnou metodou už vybrala vyškovská radnice vánoční stromy loni i předloni. „Loni to byla douglaska tisolistá, kterou jsme získali ze sídliště Víta Nejedlého. Strom měl stejně narušené kořeny, určitě by odešel, tak alespoň ještě udělal radost a dodal vyškovskému náměstí tu pravou vánoční atmosféru,“ připomněla mluvčí.

Dřevěné stánky

Vyškované uvidí nový strom poprvé zářit první adventní neděli, která letos vychází ještě na listopad. „Pořídili jsme na letošní Vánoce osmnáct dřevěných stánků, z nichž bude několik otevřených už při rozsvěcení stromu, aby si lidé mohli koupit občerstvení,“ uvedl vyškovský starosta Jiří Piňos.

Už teď se na Vánoce připravují i zaměstnanci Městského kulturního střediska Vyškov. „Budeme se na tom významně podílet, většinu programu zajišťujeme my. Na trzích vystoupí například pěvecký sbor Recanto Aleše Musila, který bude zpívat i při rozsvěcení vánočního stromu,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

Sváteční nálada ve městě vygraduje na Štědrý den, kdy přijdou na řadu tradiční fanfáry troubené z radniční věže. „Myslím, že pokud vše půjde podle plánu, budou letošní vánoční trhy opravdu povedené,“ věří Kadlec.