Zvýšení poplatku je součástí návrhu rozpočtu Vyškova na příští rok. „Musím ovšem zdůraznit, že se jedná o výsledek politických dohod, které ještě neskončily," připomněl vyškovský starosta Karel Goldemund.

K rozhodnutí město přivedl i fakt, že cena poplatku zůstávala dlouhodobě téměř nezměněná. „Naposledy se víc zvyšoval v letech 2007–2008, respektive ještě dva roky předtím, kdy to skočilo o šedesát korun na čtyři sta osmdesát. Od té doby se to vyšplhalo na těch pět set korun, což byla spíš kosmetická změna," vysvětlil starosta.

V následujících letech už podle něj poplatek neporoste. „Chápu, že pro čtyřčlennou rodinu to není úplně málo, je to tři sta dvacet korun navíc, ale bohužel město i tak neustále doplácí. V žádném případě ovšem v následujících letech neplánujeme poplatek znovu zvyšovat. Respono teď hospodaří jinak, než třeba před dvěma lety, a daří se jim snižovat náklady, takže myslím, že to jde dobrým směrem," dodal Goldemund.

Vyškované ovšem ze zdražování radost nemají. „To snad není možné. Popelnice nám věčně páchnou před okny, protože se vyvážejí jen jednou za čtrnáct dní, a teď budeme platit další peníze navíc? Kdyby díky tomu začali odpad vyvážet častěji, tak bych se tak nezlobila, ale na to asi můžeme zapomenout," postěžovala si jedna z obyvatelek Vyškova, která nechtěla zveřejnit jméno. Redakce jej však zná.

O mírném zvýšení poplatku za svoz odpadu uvažuje i bučovická radnice. „Bude o tom jednat zastupitelstvo," uvedl bučovický místostarosta Jiří Horák.

To slavkovská radnice zvyšovat poplatky neplánuje. „Máme jiný systém než většina měst a obcí v regionu. Nevybíráme totiž poplatky na hlavu, ale na popelnici za domácnost. A Respono, které svoz zajišťuje, se nám zavázalo, že příští rok zdražovat nebude," vysvětlil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Součástí návrhu vyškovského rozpočtu jsou kromě změny poplatku za odpad i investiční akce. „Jde o rekonstrukci smuteční obřadní síně v Dědicích za zhruba pět milionů korun, dokončení okružní křižovatky u sídliště Osvobození a pochopitelně také dokončení rekonstrukce Greplova domu na náměstí Československé armády," doplnil vyškovský starosta.

Při sestavování jsme se raději drželi při zdi, říká vyškovský starosta

Vyškov – Kromě zvýšení poplatků za svoz komunálního odpadu zahrnuje návrh vyškovského rozpočtu na příští rok také chystané investiční akce a další položky. „Má v sobě několik neznámých, ale je vyrovnaný. Teď ho řeší politické kluby," podotkl vyškovský starosta Karel Goldemund.

Zásadním bodem, který teď při sestavování rozpočtů města a obce řeší, je rozpočtové určení daní. Jak to vnímáte za Vyškov?

Už teď víme, že propad ve vybraných daních je a že je naprosto evidentní. V tuto chvíli to vypadá na šest nebo sedm milionů korun. Uvidíme na konci roku. Prorokoval jsem, že se to může blížit až deseti milionům, snad to tak nedopadne.

Menší města a obce mají od státu dostat peníze navíc. Kolik má dostat Vyškov?

Podle informací od ministerstva financí bychom měli dostat tisíc dvě stě korun na obyvatele, to je zhruba pětadvacet milionů korun. Při sestavování rozpočtu jsme se ovšem raději drželi při zdi a započítali jsme do něj příjmy ve výši devatenácti milionů korun. Jestli ten odhad je správný nebo ne, to ukáže až čas.

Devatenáct milionů přesto není úplně málo, to by mělo pomoci…

Tak jednoduché to bohužel není. Rozpouštějí se tam totiž i věci z jiných částí rozpočtu a jasně se ukazuje, že se vymetlo kde co a bude to chybět jinde. To se projevuje třeba v příspěvcích na žáka, což je asi tři a půl milionu korun, které od příštího roku od státu nedostaneme, vypadlo šest milionů korun na provoz knihovny, zrušilo se vyúčtování ohledně dojíždějících žáků. A to jsou jen věci, o kterých víme. Jsem přesvědčený, že přijde mnoho věcí, na které už nedosáhneme, nebo které už nebude dotačně nebo jinak stát podporovat. Bojím se tak, abychom na tom nakonec nebyli jen biti.

To nezní moc optimisticky. Čekáte ještě případné další ztráty?

Vstupuje do toho ještě daň z přidané hodnoty, u které také zatím nevíme, jak se bude zvyšovat. Vypadá to, že navýšení bude o jeden procentní bod, a obávám se, že kvůli tomu přijde další propad v daních.

Jaké tedy budou příjmy a výdaje na příští rok?

Sestavili jsme velmi umírněný rozpočet, s příjmy a výdaji ve výši 395 milionů korun. Teď mají návrh jednotlivé politické kluby, které nad ním diskutují. Možná přijdou ještě nějaké změny, ale budou už spíš kosmetické. Materiál by pak měl jít na schválení do zastupitelstva v prosincovém termínu zasedání.

Projeví se snížené příjmy nějak v oblasti dotací neziskovým organizacím?

Ne, na příspěvky pro sociální a sportovní organizace jsme nesahali, zůstaly ve stejné výši jako letos. Úspory jsme hledali hlavně v oblasti investičních akcí. Ať se nám to líbí nebo ne, některé rekonstrukce jsme dřív dělali možná až příliš velkoryse, dnes se spíš zamýšlíme nad tím, jestli je nemůžeme udělat jednodušeji.

Zmínil jste sportovní organizace. Plánujete nějaké investice v této oblasti?

Zařadili jsme do rozpočtu investici do venkovních tenisových kurtů nebo nových beachvolejbalových hřišť. Plánujeme také zateplit školku Na Hraničkách nebo investovat do dobrovolných hasičů.