Například Vyškovanka Věra Kalivodová bydlí na doslech od klubu Bombastic. „Ani by mi nevadilo, že tam každý pátek a sobotu večer juchají, na to stačí zavřít okna. Jenže při letních koncertech se už opravdu spát nedá. Ty bubny člověk slyší i přes zdi," posteskla si žena.
Hlasitost hudby podle ní mnohdy překračuje únosné meze. „Ono to nezní jako velký problém, ale ta hudba je slyšet i jinde ve městě. Můj vnuk bydlí až v Dukelské ulici a ten rámus mu dokonce probouzí děti," popsala Kalivodová.
Městskou policii volala už několikrát, ale k žádným změnám podle ní nedošlo. „Strážníci přijeli, řekli, že klub má povolení a zase odjeli. Všechno zůstalo při starém," vylíčila Kalivodová.
Podle provozovatelů klubu hlasitější hudba k letním akcím patří. „Pro takový druh podniku je přirozená, mít ho ve městě nese svá rizika. Nevím, kam dál bychom ho už měli umístit," poznamenal provozní vedoucí klubu Bombastic Jan Klement.
Reakce některých obyvatel jsou podle něj přehnané. „Možná se hudba rozléhá v parku, ale v obytné zóně to není nijak neúnosné," je přesvědčený provozní.
Upozorňuje také na to, že klub není jediným zdrojem rámusu v okolí. „Už jsem zažil, že si mladí večer v parku pouštěli naplno hudbu z mobilu, která zvuk od nás přehlušila. Často se tam scházejí hlasité skupiny lidí, které ovšem nemají s klubem nic společného," sdělil Klement.
Vyškovští strážníci upozorňují, že problém je složitější. „Každá mince má dvě strany. Vyškované si stěžují na hluk při akcích z nočních klubů i třeba pivovaru, ale takových koncertů je jen několik do roka. Pak zase nadávají, že se ve Vyškově nic neděje," připomněl velitel městské policie Petr Sedláček.
Celkově rušení nočního klidu v okresním městě za problém nepovažuje. „V žádném případě to není masová záležitost, kterou by bylo potřeba nějak drasticky řešit," prohlásil velitel.
Taková opatření navíc nejsou ani v kompetenci městské policie. „Asi jediným řešením by byl plošný zákaz, což nemůžeme. Navíc by zase přibylo stížností na to, jak málo kulturních akcí se ve městě pořádá," naznačil.
Přesto se stížnosti na rušení nočního klidu rok co rok vracejí. „Jedná se o stále se opakující problém, řešíme ho každé léto. Je teplo, lidé mají otevřená okna, a tak slyší hluk z ulice. Nejvíc stěžovatelů se ozývá z oblasti mezi Duklou, Moravanem a Bombasticem, ale to je tím, že se podniky nacházejí uprostřed obydlených oblastí. Nikdo si nestěžuje třeba na zákazníky vracející se z centra. Většinou se jedná o běžné rozhovory lidí, nejde o žádný zpěv nebo rozbíjení lahví," nastínil situaci velitel vyškovských strážníků.
Na stole strážníci mají zhruba pět stížností měsíčně. „Někteří lidé ovšem přicházejí pozdě. Někdo se u nás zastaví až v pondělí a stěžuje si na to, že v sobotu bylo hlučno," doplnil velitel.
Radikálnější opatření proti nočnímu rámusu přijali v Bučovicích, kde v květnu zastupitelé schválili vyhlášku o nočním klidu. Důvod byl ale jiný, lidé tam totiž brzy ráno začínali řezat dřevo. „Vycházeli jsme ze stížností lidí. Skutečně se stávalo, že někdo řezal na cirkulárce brzy ráno. Ne proto, že to byla nutnost, ale aby naštval souseda," vysvětlil bučovický místostarosta Jiří Horák.
Vyhláška, kterou město přijalo, určuje dobu nočního klidu a umožňuje strážníkům pokutovat jeho porušení. „Zatím je příliš brzo na nějaké zhodnocení, dva měsíce jsou příliš krátká doba," sdělil místostarosta.
Oproti tomu ve Slavkově u Brna zatím řeší porušování nočního klidu dohodou. Nejožehavějším problémem byly koncerty na zámku, které jsou od loňska posunuté před desátou hodinu.
Noční veselí město řeší s provozovateli podniků individuálně. „Dohodli jsme se, že se nejdřív s majiteli zařízení, kterých se stížnosti ze strany lidí týkají, zkusíme domluvit. Situaci budeme sledovat a pravidelně vyhodnocovat," prohlásil před časem slavkovský starosta Ivan Charvát.
MICHAL CHMELA