Prodejci dorazí se širokou nabídkou. „Jejich zájem o vyškovské vánoční trhy je velký. Všech patnáct velkých dřevěných stánků máme obsazených, stejně jako dalších deset takzvaných rožnovských stánků. Máme rovněž zaplněná místa pro pět pojízdných prodejen. Jsme za to moc rádi a věříme, že vánoční sortiment naše obyvatele potěší a vyberou si něco pěkného pro sebe, své blízké a přátele,“ sdělila starostka.

Kupující najdou vánoční ozdoby, baňky, svícny, adventní aranžmá, jmelí, výrobky z ovčí vlny, koření, oříšky nebo proutěné a dřevěné výrobky. Vyberou si zároveň sýry, uzeniny, zabijačkové pochoutky, koláčky, víno i med. Z občerstvení bude k dispozici punč, svařák, trdelník, mini donuty, káva, langoše a jiné.

Trhy obsadí náměstí až do třiadvacátého prosince s prodejní dobou od desíti do devatenácti hodin. „Symbolicky je odstartují ti nejmenší. První den nazdobí prodejní stánky girlandami děti z mateřských a prvního stupně základních škol. Pódium zároveň vyzdobí dárečky s vánočními obrázky. Příchozí si zároveň s dětmi v dopoledních hodinách zazpívají,“ uvedla Šulcová.

Klára Vytisková i děti

Hlavním tahákem programu bude zpěvačka a skladatelka Klára Vytisková. Držitelka Ceny Anděl vystoupí v úterý dvacátého prosince, s kapelou zahraje od půl šesté večer. „Dva roky po sobě se trhy bohužel konaly s ohledem na epidemiologickou situaci bez kulturního programu. Jsme rádi, že letos zajímaví umělci na pódiu sváteční atmosféru umocní,“ poznamenala starostka Vyškova.

Také děti z místních škol a školek se během trhů vystřídají se svými vystoupeními. Platí to také pro Základní školu a Mateřskou školu Letní pole. „Děti v naší školce pod vedením učitelek připravují pásmo písniček a básniček s tématem zimy a Vánoc. Žáci zase chytají pěvecké vánoční pásmo. Toto vystoupení diváky provede adventním časem, počínaje svatým Martinem, Mikulášem až do Vánoc. Zazní básně i písně s touto tématikou, vánoční písně a koledy nás naladí na tu správnou předvánoční atmosféru,“ shrnul ředitel školy Jiří Sochor.

Také žáci Základní školy Na vyhlídce vystoupí s pásmem říkadel, koled a písniček s tématem Vánoc. Přidají se dále například děti ze školy na Purkyňově ulici, kde připravují pět vybraných písní v tamním pěveckém kroužku. Do pestrého programu se zapojí známé bučovické uskupení Karel Gott revival Morava, zpěvák Josef Bouda se už na návštěvníky těší dvanáctého prosince od sedmnácti hodin.

Vánoční trhy ve Vyškově doprovodí ve stejný čas šestnáctého prosince také slovenská skupina Funny Fellows, která ve Vyškově zahrála už při příležitosti letošních krajských dožínek. Její příznivci oceňují zvláště široký repertoár, který obsahuje takřka všechny evropské vlivy a prvky charakteristické pro old time. Čtrnáctého zase na Masarykově náměstí vystoupí kapela Cavyky tvořená dynamickou partou, která se dala dohromady před více než deseti lety na vyškovském gymnáziu.

Pohádková diskotéka

Sedmnáctého prosince si přijdou na své především děti. Od čtrnácti hodin si zatancují na velké diskotéce s postavami, které už znají z různých pohádek. Mezi nepřebernou řadou dalších koncertů vystoupí osmnáctého také kapela Dandy´s guitar & Co. Uskupení z Vyškova spadá hudebně do kategorie indie-rock.

Trhy zpestří hlavně pro děti také historický kolotoč, úřad pak po dvě středy vždy na hodinu odpoledne zpřístupní radniční věž. Dřevěný betlém pak pro letošek doplnil chlév a čtyři muzikanti, řezbář Tomiš Zedník rovněž vyřezal dřevěné úly, do kterých můžou návštěvníci náměstí vhazovat peníze.

Každý ze tří úlů podpoří jednu organizaci: Charitu Vyškov, Asociaci Paprsek a PIAFU Vyškov. „Období, které nás čeká, má nejen křesťanský, ale právě i charitativní rozměr. Novinkou je také rozměrný adventní věnec, na kterém se každou neděli rozsvítí jedna svíčka,“ dodal vyškovský místostarosta Roman Celý.