Nejenom kýlu nebo slepé střevo operují chirurgové vyškovské nemocnice. Dnes už jsou tam tací odborníci, kteří dokáží nahradit i ty nejjemnější tepénky. Pacienti už nemusejí jezdit za náročnějšími operacemi do Brna. Podle zástupce primáře Abdula Shafiho Sahelyho vyškovská chirurgie může směle moravské metropoli konkurovat.

Jak se zvýšila prestiž vyškovské chirurgie?
Ve vyškovské nemocnici se tradičně léta prováděla dobrá chirurgie okresního typu. Ale nyní uskutečňujeme i velmi náročné výkony na úrovni fakultních nemocnic. Naši pacienti už nemusí být odesláni do Brna nebo Olomouce, ale personál našeho oddělení hravě zvládá i tyto výkony. Naše oddělení prochází svou metamorfózou. Od loňského února se „larva“ změnila ne na obyčejného brouka ale na krásného motýla.

Co vyškovští operatéři nabízejí?
Chirurgické oddělení zavedlo nové operace. Běžně se zde operovaly kýly, žlučníky, zlomeniny, nádory střev, a to vše ve velmi dobré úrovni. Spektrum pacientů jsme však výrazně rozšířili. Po mém příchodu jsme začali vykonávat cévní chirurgii v celém rozsahu. Postupně jsme díky kolegovi Machovi přidali operace vazů kolenního kloubu a letos od ledna doktor Hegyi začal provádět ERCP, což je diagnostická a léčebna metoda žlučových cest. Máme nejenom pacienty z Vyškova, ale přicházejí k nám i ze vzdálených velkých měst.

Na co se vaši kolegové specializují?
Doktor Mach s doktorem Randulou takřka už ve velkém operují každý čtvrtek dva někdy i tři pacienty s kolenním kloubem, kde provádějí náhradu kolenního vazu. K nim přibíráme samozřejmě akutní pacienty, kteří mají úraz kolene. Doktor Hegyi léčí pacienty, kteří mají žloutenku kvůli uzávěru žlučových cest žlučovými kamínky. Využívá k tomu sondu, která se ústy zavede přes žaludek do žlučových cest. Výkon se provádí bez narkózy. Dříve všechny tyto pacienty čekal velmi náročný zákrok.

Vy se zase specializujete na cévy. Tyto operace nepochybně přivítala mnohá jiná nemocniční oddělení…
Skutečně nově spolupracujeme s mnoha odděleními. Pacienty nás zásobují hlavně neurologie s internou. Dobrou spolupráci máme i s doktorem Foretem ze společnosti Angis. Operujeme pacienty, kteří prodělali mozkovou mrtvici a mají zúžení v krčních tepnách zvaných krkavice. Už nemusejí do Brna do Bohunic. Úspěšně je odoperujeme ve Vyškově.

Je ve Vyškově možný i tak obtížný zákrok jako přemostění tepen?
Ano, jistě. Pacienti s ischemickou chorobou dolních končetin jsou hlavními kandidáty na bypass, tedy přemostění tepen. Umíme i ty největší cévní operační výkony jako je operace aorty, které se provádí pouze v největších fakultních nemocnicích. Bypassy využíváme při uzávěrech, těžkých zúženích nebo výdutích. A také k záchraně končetin před amputací, kde přemostíme tepnu až na úroveň kotníku. Našim cílem je totiž snížit amputace na minimum. A kdyby to zcela nešlo, tak se snažíme amputaci posunout co nejníže, třeba na úrovni prstů.

Která další oddělení můžou z nové nabídky chirurgie těžit?
Onkologickým pacientům implantujeme porty. To jsou katétry zavedené do centrálního žilního systému s komůrkou, jimiž se vstřikuje chemoterapeutikum. Onkologickým pacientům totiž po několika chemoterapiích žilní systém odchází. Porty jsou komfortem jak pro pacienta, tak i pro personál onkologické ambulance. Ve spolupráci s hemodialyzačním střediskem Slavkov nabízíme pacientům s chronickou ledvinovou nedostatečností založení vstupu pro umělou ledvinu. Často pomáháme kolegům z gynekologie, kde se při zákroku zjistí nálezy v dutině břišní negynekologického charakteru.

Co plánujete do budoucna?
Chtěl bych vytvořit jakési Cévní centrum ve Vyškově. Chirurgické zázemí v plném rozsahu máme a k tomu bychom hlavně potřebovali angiolinku. To je zařízení k detailnějšímu vyšetření a zároveň léčení tepenných onemocnění. Dále máme v plánu rozšířit operace křečových žil endoskopicky. V oblasti žilní chirurgie provádíme léčbu křečových žil klasickou chirurgickou metodou, která má na našem pracovišti dlouholetou tradici. Věřím, že se nám ho podaří brzy zakoupit endoskop. Je vhodný například pro pacienty, kteří mají kvůli křečovým žílám bércové vředy a potřebují operaci nikoliv klasicky, ale šetrnější metodou.

Co ještě není zcela podle vašich představ?
Nabízíme spolupráci i v oblasti chirurgie plic, aby nemuseli pacienti jezdit na biopsii do Brna. Mám s hrudní chirurgií zkušenosti. Jediný problém je to, že zvýšením počtu operací stoupají i náklady a bohužel platba ze strany pojišťoven zůstává téměř stejná.

Jaké máte potíže s pojišťovnou?
Celková výkonnost chirurgického oddělení má stoupající trend. Pouze za první polovinu letošního roku jsme zvýšili produktivitu práce oproti loňského roku o dvacet procent. Vykazovali jsme téměř o pět a půl milionu korun víc. To je obrovský skok. Za tím stojí spousta práce lékařů a sestřiček chirurgického oddělení. Bohužel tato zvýšená práce s sebou přináší i náklady, které jsou břemenem pro nemocnici. Pojišťovny velmi neochotně zvyšují svoje náklady, a to maximálně o tři až pět procent ročně. To je kámen úrazu. Potom nejsou peníze ani na odměny pro lékaře a sestry.

Kde jste působil před nástupem do Vyškova?
Patnáct let jsem pracoval ve fakultní nemocnici v Bohunicích na chirurgii. Odtud jsme se znali s vyškovským primářem Františkem Jagošem, který mi nabídnul ve Vyškově místo svého zástupce. Všechny tyto změny na chirurgickém oddělení jsou díky němu a díky jeho personální politice.

Jak dlouho už jste v České republice?
Pocházím z Afghánistánu. V osmnácti letech jsem do Brna přijel studovat lékařskou fakultu. Jsem tu tedy už přes dvacet let. Prožil jsem většinu života v Brně, takže se dneska pokládám už za Moraváka. Manželka je Češka, lékařka. Máme tři děti. Žijeme v Brně a do Vyškova dojíždím.

Jak lidé na váš exotický zjev reagují?
S klasickým rasismem jsem se nikdy nesetkal. Snad jednou v Brně nechtěla pacientka ošetřit ránu od člověka, který není „našinec“. V areálu vyškovské nemocnice mi sice někdo poškrábal auto a poškodil zámek, ale věřím, že to nebyl projev rasismu. Vyškovští pacienti si už na mě zvykli, přesto se za mnou stále otáčejí.