Čím víc hvězdáren se do projektu zapojí, tím větší je pravděpodobnost nálezu. „I my proto začínáme rozvíjet astronomickou metodu, která využívá sledování vesmírných těles za pomoci velmi krátkých vln," vysvětlila Patáková.

Zatím se vyškovští astronomové zaměřují na sledování změn ve vysokých vrstvách atmosféry. „Signál, vysílaný ze Země, se odráží zpět, a my na monitoru počítače, ke kterému je připojená anténa, vidíme stopu meteorů. Výsledky následně slouží profesionálním astronomům," uvedla Patáková.

Pomocí nalezeného mimozemského materiálu vědci zkoumají okolní vesmír přímo ve svých laboratořích. „Některé meteority jsou například vzorky z Měsíce nebo Marsu a my pomocí nich můžeme zjistit, jestli na nich byla voda, případně některé organické látky," zmínila vedoucí hvězdárny.

Doplnila, že časem se budou moci zapojit i laici. „Je otázkou ještě několika měsíců, než se nám podaří připravit vše do podoby, kdy budou mít lidé možnost koupit si přijímač s počítačovým programem domů a následně se k pozorování připojit," řekla Patáková.

Někteří Vyškované by tuto možnost uvítali. „Kdysi jsem pravidelně navštěvoval hvězdárnu v Brně a občas ještě teď směrem k obloze namířím svůj dalekohled. Myslím si, že novinka ve vyškovské hvězdárně může být užitečná," podotkl například Petr Vrablík.