Koalice vytvořila programové prohlášení. Trvalo to půl roku. „Zveřejnili jsme ho až nyní, protože jsme před sebou měli jiné, aktuálnější úkoly a čas nám vyšel až teď. Navíc dokument schvalují správní orgány, může být připomínkovaný, takže rozhodně není možné, aby vznikl za den nebo týden. Naopak je zcela reálné, že to trvá někdy i měsíce," vysvětlil starosta města Karel Goldemund (ČSSD).

V tom mu dal za pravdu opoziční zastupitel Radoslav Kotík (KSČM). „Radní se drželi standardu, který známe i z předchozích volebních období," potvrdil Kotík.

Podle Goldemunda je dokument naplánovaný tak, aby město bylo schopné body během následujících čtyř let splnit. Místostarosta Karel Jurka (ODS) považuje za podstatné pokračovat v započatých dlouhodobých akcích, třeba opravách chodníků.

Důležité je podle něj i rozšíření a zkvalitnění kamerového systému ve městě. „Plánujeme zřídit větší dispečink. Ten se ale do současných prostor nevejde. Jednou z variant tak je, že ho přemístíme do budovy bývalého Okresního stavebního podniku. Nyní záznamy sleduje jeden strážník. To už by ale nezvládal, takže předpokládáme, že na obsluhu systému jich bude víc," nastínil.

nejdražší akce
Nejvíc peněz v následujícím volebním období nejspíš spolkne řešení otázky zimního stadionu. Ať už se zastupitelé přikloní k demolici a výstavbě nového, nebo kompletní rekonstrukci, vyjde asi na sto milionů korun. S placením má pomoci kraj.

Velkým úkolem bude i vyřešení otázky zimního stadionu. „Pokud se ho do konce volebního období podaří opravit za rozumnou částku, budu spokojený," dodal Jurka.

Jedním z bodů prohlášení je i dokončení úprav Hřbitovní a Cukrovarské ulice. „Chceme zajistit také rekonstrukci Nádražní ulice. Půjde o úsek směrem od vlakového nádraží k bývalému okresnímu úřadu. V plánu je komplexní oprava, lidé se dočkají nejen nového povrchu silnice, ale úpravy parkovacích míst, nového přechodu pro chodce i obnovených chodníků," nastínil místostarosta Vyškova Břetislav Usnul s tím, že zmíněné akce budou jedny z nejdražších, ale i nejhmatatel­nějších.

Nejen na sport a dopravu se ovšem chce koalice zaměřit. Mezi priority se pro aktuální volební období zařadilo i vylepšení kulturních sálů v Besedním a Sokolském domě. „V kině by mělo jít o úpravu hlediště, co se týká pohodlnějšího sezení návštěvníků, v Besedním domě pak bude instalované klimatizační zařízení. To se bude hodit zejména při delších kulturních pořadech. Díky tomu lidem nabídneme lepší podmínky," přiblížil radní Aleš Musil (Volba pro město).

Jak se koaliční partneři svorně shodli, není v programovém prohlášení žádný bod, který jim je vyloženě trnem v oku a nesouhlasí s ním. „U většiny jsme se v podstatě okamžitě shodli," poznamenal Musil.

S tím souhlasil i Jurka. „V dokumentu není nic, co by mi vyloženě vadilo. Ostatně ani obecně ve městě nezaznamenávám kontroverzní body, u kterých by se nám vařila krev. Samozřejmě několik sporných se najde, ale vždy nad nimi diskutujeme," zmínil místostarosta.

Jestli má k programovému prohlášení výhrady některý z opozičních zastupitelů, zatím není jistě. Jak uvedli ti, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnost, ještě ho neviděli.