Volby do obecních zastupitelstev jsou za dveřmi a vyškovská koalice tvořená ČSSD, ODS a KDU–ČSL vystavuje závěrečný účet. Při srovnání programového prohlášení z roku 2006 je zřejmé, že se nemá za co stydět. Přesto přetrvávají v některých oblastech problémy a vynořují se nové.
Pro Občanské demokraty je jejich působení na radnici přímo vizitkou, na níž chtějí postavit svou předvolební kampaň. „Hovoří za nás odvedená práce na radnici, především v oblasti privatizace bytového fondu a sportu,“ shrnul stručně předseda vyškovského Oblastního sdružení ODS Michael Hrbata.
Podobně se vyjadřují také lidovci. „Budeme stavět na lidech, kteří na místní úrovni už něco dokázali. Čerpáme z toho, že máme zastoupení ve vrcholných funkcích města už od devadesátých let, takže víme, co Vyškov potřebuje,“ objasnil druhý vyškovský místostarosta Roman Celý.
Strategie opoziční Volby pro město je také jasná. „Přetrvává problém z dřívějška, jímž je nadstandardní podpora městského úřadu, především se neúnosně zvedaly mzdy úředníků. Vyškov má příliš vysoké mandatorní výdaje a z Fondu bydlení je nelze stále umořovat. Na úřadě samotném je velmi nepříjemná atmosféra, daná mimo jiné tím, že koalice je v podstatě v rozkladu,“ vyjmenoval lídr Volby pro město v letošních komunálních volbách Radek Mikulka.
Volba pro město podle něj ještě chce sjednotit systém zpoplatnění parkovišť ve městě a také zlepšit úroveň péče o zeleň.
Hospodaření s městskými penězi je podle předsedy místního sdružení TOP 09 Dalibora Valína stěžejním tématem komunálních voleb pro Sdružení strany TOP 09 a nezávislých Šance pro Vyškov. „Aktuálním problémem je také situace vyškovského pivovaru, samozřejmě usilujeme o jeho zachování,“ vyzdvihl Valín.
Splněné sliby
Vyškovské koalici se podařilo splnit většinu předsevzetí shrnutých v programovém prohlášení z podzimu 2006. Dokončila privatizaci městských bytů a prosadila rozsáhlou regeneraci sídlišť, zejména největšího z nich, Osvobození v Dědicích. Do města se podařilo přitáhnout nové zaměstnavatele, řada objektů je opravených, například městské hřbitovy ve Vyškově a Dědicích, kde prodělalo velkou proměnu k lepšímu celé centrum vesnice.
Dluhem zůstává zejména oblast životního prostředí ve městě. Park Smetanovy sady je příliš malý a projekt jeho rozšíření ztroskotal zejména na absenci dotací. „Po této stránce se už nemá Vyškov moc kam rozvíjet. Výjimkou je oblast v okolí rybníka Kačenec, která se ale pomalu mění v průmyslovou zónu,“ připomněl Mikulka.
Bolestí Vyškova je také zdevastovaný Greplův dům v centru a zimní stadion, který je už na hranici životnosti. Jasným tématem do budoucna je projekt vyškovského obchvatu, který už vyvolal velké diskuse a rozdělil obyvatele města do tábora pro a proti. K prvně jmenovaným patří také vyškovská koalice, takzvaný západní přivaděč ale podporují i opoziční strany, třeba Volba pro město.
I když se vyškovské koalici podařilo splnit většinu slibů, sama už je podle opozičních zastupitelů v úplném rozkladu. Za poslední rok došlo k pokusům o obměnu garnitury na nejvyšších postech vyškovské radnice. Zatímco ODS se na podzim podařilo prosadit výměnu prvního místostarosty Luboše Kadlece za mladšího a podle představ vedení strany průbojnějšího Karla Jurku, v ČSSD pokus o odstavení starosty Petra Hájka nevyšel. Místní ČSSD se totiž Hájek vzepřel a hledal s úspěchem podporu na kraji i v Praze. A také partneři ČSSD ve vedení města dali jasně najevo, že by Hájkův odchod nepodpořili. Soudržnosti koalice to rozhodně neprospělo.