Desítky nespokojených pacientů musely v pondělí odejít bez prohlídky a plánovaných vyšetření v areálu vyškovské nemocnice. Nezbytně nutné operace lékaři přesouvali do zadního traktu, ostatní se odložily. Rychlá záchranná služba musela vozit pacienty do zdravotnických zařízení v jiných městech.

Nefungovaly laboratoře, rentgeny ani jiné lékařské přístroje. Nešly ani telefony a počítače, potíže nastaly i v kuchyni. A to vše kvůli velkému výpadku elektřiny, který nastal v noci z neděle na pondělí. Vyškovská nemocnice se na několik minut zahalila do tmy. Po zbytek den pak fungovala na záložní zdroj a elektrikáři postupně dávali do provozu jednotlivá oddělení.

„Od půl čtvrté ráno nastal totální výpadek. Nefungovaly telefony. Záložní baterie přístrojů vypadly po dvaceti minutách bezproudového provozu,“ uvedl zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno, redakce ho však zná.

Ředitelka nemocnice Věra Seidlová potíže potvrdila. Uvedla však, že k ohrožení pacientů v žádném případě nedošlo, pacienti JIP a ARO jsou v pořádku a vše bylo zabezpečené. Potvrdil to i primář oddělení ARO Miroslav Pojezný. „Jeli jsme na záložní zdroje. V současné době vše funguje a je plný provoz,“ dodal Pojezný.

Podle ředitelky porucha vznikla na transformátoru. Vypadly dva hlavní jističe. Jeden se podařilo nahodit, takže nemocnice mohla svítit a ošetřovat akutní pacienty. Podařilo se zajistit i některé operace. „V případě potřeby lékaři operovali na gynekologickém oddělení, které je daleko od zdroje poruchy a zcela fungovalo. Rychlé záchranné službě jsme nahlásili, aby k nám zbytečně nevozili pacienty jak v akutních stavech, tak k hospitalizaci,“ dodala Seidlová, podle jejíchž slov nemocnice fungovala podle takzvaného traumatologic­kého plánu.

Po zabezpečení nejnutnějších záležitostí jako poslední v odpoledních hodinách informatici opravovali informační systém. „V systému jsou veškerá data pacientů. Vše je zálohované, neměl by být následně žádný problém,“ tvrdila Seidlová.

Lékaři začali ordinovat teprve odpoledne. „Ráno mě poslali domů. Protože ale mám vážnější problém, řekli mi, ať přijdu znovu později. Po čtrnácté hodině už fungovaly rentgeny, a tak mě vyšetřili. Lékař dokonce vyštrachal zaprášený psací stroj a napsal recept na něm. Jsem ráda, že se můžu ihned začít léčit. Naštěstí jsem z Vyškova, ale kdybych přijela z opačného konce okresu, tak bych byla kvůli zbytečné cestě naštvaná,“ řekla Vyškovanka, která nechtěla zveřejnit své jméno, redakce ho ale zná.

V takřka liduprázdné nemocnici se v pondělí pohybovalo jenom pár pacientů. „Dcera byla objednaná na rehabilitaci. K masáži žádný přístroj nepotřebovali, takže jsme měli štěstí,“ uvedla návštěvnice Michaela Tomšová.