S nástupem respiračních onemocnění je spojený četnější výskyt pacientů s nákazou covid-19. „Jejich počet na covidovém oddělení narůstá, stejně jako množství pacientů s infekcí RS viry a s chřipkou. Dětské oddělení má aktuálně obsazenou celou lůžkovou kapacitu, včetně jednotky intenzivní péče,“ zmínil ředitel.

Zmínil také situaci na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Jsou tam aktuálně čtyři pacienti, kteří vyžadují ventilační podporu právě pro primární respirační potíže. Z důvodu snahy o ochranu našich pacientů před komplikací jejich zdravotních potíží a před výše uvedenými infekcemi, jsme přistoupili v nemocnici k úplnému zákazu návštěv. Bohužel i v době vánočních svátků,“ sdělil Horák.

Slavkov obsadil v indexu kvality života celostátně sedmé místo. Foto: se souhlasem Zámku Slavkov - Austerlitz
Slavkov vybrali statistici jako sedmé nejlepší město pro život v republice

Letos si přitom všímá zajímavých trendů. „Zatímco minulé dva roky řešili zdravotníci respirační potíže spojené pouze s onemocněním covid-19, letos je zřejmý výrazný nárůst necovidových respiračních nemocí,“ dodal ředitel nemocnice.

I chřipka představuje zvýšené riziko pro seniory, ale i lidi s chronickým onemocněním srdce a cév, astmatiky a pacienty s onemocněním plic, ledvin, jater nebo cukrovkou. K rizikovým skupinám patří dále pacienti po odstranění sleziny a transplantaci krvetvorných buněk, stejně jako lidé s vrozenými nebo získanými poruchami imunitního systému, cystickou fibrózou nebo chronickou anémií.

Sníh na Vyškovsku a Prostějovsku.
Ladovská zima? Vánoce na jihu Moravy budou na blátě, říká meteorolog

Proočkovanost je v tuzemsku stále nízká. „Každoročně se u nás nechá proti chřipce očkovat pouze přibližně dvacet procent lidí z ohrožených skupin, což je ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi velmi málo. Například ve Velké Británii, Irsku nebo Nizozemsku je to šedesát až pětasedmdesát," komentoval epidemiolog Jan Kynčl.

Podobně jako každý rok v zimním období do vyškovské nemocnic míří také lidé po úrazech. Na chirurgické ambulanci ve Vyškově už zdravotníci ošetřili větší množství pacientů s pohmožděninami a zlomeninami. S ohledem na rizika ledovky posledních dnů souvisela zranění zpravidla s následkem pádu na zledovatělém povrchu.