O desítky dětí víc než loni se narodilo v loňském roce ve vyškovské porodnici. Zatímco v dřívějších letech se počet novorozeňat pohyboval pod hranicí šesti set, v roce 2012 si své dítě z Vyškova odvezlo přes šest set padesát šťastných maminek. Svou roli v tom podle vedení porodního oddělení může hrát i fakt, že v polovině roku se vyškovská nemocnice rozhodla zrušit poplatek za přítomnost otce u porodu.

V minulém roce přibylo také rodiček z Brněnska, které dávají raději přednost přirozenému porodu. „Lidí, kteří se k nám přijedou podívat na den otevřených dveří, se vždy ptáme, odkud jsou. Naposledy jsme tu měli asi polovinu návštěvníků z Brna," přiblížila vedoucí porodního sálu vyškovské nemocnice Soňa Holcmanová.

Hlavně klid

V menší nemocnici hledají matky z Brna klid. „Často se například na těhotenských kurzech dozvídáme, že v krajském městě nebyly maminky příliš spokojené při prvním porodu, a to především kvůli jeho hektičnosti, a tak jdou k nám. V brněnských porodnicích se totiž rodí podstatně víc dětí a není tam tolik času na individuální péči," vysvětlila Holcmanová.

Za loňský rok přišlo ve Vyškově na svět 665 miminek. „To je o třiaosmdesát dětí víc než v roce 2011. Nárůst způsobily právě brněnské rodičky, které si k nám loni našly cestu ve 185 případech oproti předloňským 117 porodům," zmínila vedoucí porodního sálu.

Vstřícný krok vůči rodičům udělali v okresním městě i tím, že loni v červnu zrušili poplatek za přítomnost otce u porodu. Tím rodiče ušetří 450 korun. „Na svět jsme za poslední rok přivedli i šest dvojčat a po pětadvaceti letech také trojčata," doplnila Holcmanová.

Ve vyškovské porodnici vzrostla porodnost.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Se zvyšujícím se počtem dětí pomalu přibývá i netradičních jmen, se kterými už mají v porodnici své zkušenosti. Většinou se ale rodiče drží klasiky. „Návrat k tradičním českým jménům je znát třeba na vzrůstající oblibě jména Johanka nebo Madlenka. Ale vyškovská matrika zaznamenala i jména jako Dickson, Ammar nebo Kamala," řekla mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

S netradičními křestními jmény se setkávají také například ve Slavkově u Brna. „Za minulý rok jsme zaevidovali šestapadesát dětí s trvalým pobytem ve městě, což je o něco méně než v předchozích letech. Pokud jde o jména, rozhodně jsou pestrá, máme tu třeba Maxmiliána Amira nebo Paiton Elizabeth," vyjmenovala Světlana Petrová ze slavkovské matriky.

Smíšené páry

Dodala, že taková jména bývají běžná ve smíšených rodinách. „To jsou páry, kde je jeden z rodičů cizinec a dítěti dá jméno podle zvyklostí svého národa," vysvětlila matrikářka.

I když některé Vyškovanky dávají přednost porodům v Brně, většina volí porodnici ve svém okresním městě. „S partnerem jsme hodně řešili, jakou porodnici zvolit, a nakonec jsme se rozhodli pro tu nejbližší. Rozhodně toho nelituji. Přístup personálu mi naprosto vyhovoval. U jména jsme ale měli jasno od začátku, protože se nám oběma líbil František," řekla například Jana Tomanová.