Právě na něm bude podle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Josefa Bečváře záležet, jak kvalitní a připravené vojáky Česko bude mít. „Vyškovská posádka plní úkoly v oblasti výcviku našich vojáků včetně přípravy do zahraničních misí a základní přípravy a výcviku jednotek aktivní zálohy. Práce velitelství je pro celou armádu klíčová. V nadcházejících letech totiž potřebuje doplnit a vycvičit tisíce nových vojáků. Zároveň se musí soustředit i na nárůst kapacit a schopností aktivní zálohy," upozornil Bečvář.

Na to je Kopecký podle svých slov připravený. Plánuje uplatnit své znalosti a zkušenosti z bojové jednotky a využít je v přípravě profesionálů ve vzdělávání a výcviku. „Nová funkce pro mě znamená zejména logický postup v kariéře vojenského profesionála. Je to zároveň výzva. Především bude nutné připravit kariérové kurzy všech stupňů tak, aby odpovídaly novým požadavkům a trendům," stanovil si za cíl Kopecký s tím, že vojsko je potřeba posílit o nové rekruty.

Svět se mění

Jak připomněl, armádě chybí víc než pět tisíc vojáků. „Nyní je tady snaha to změnit, a to především v kontextu měnící se bezpečnostní situace ve světě a plnění závazku České republiky v Severoatlantické alianci," poznamenal nový velitel posádky s tím, že důležité bude soustředit se i na v současné době nevyužívané objekty ve vyškovském vojenském prostoru.

Některé čeká rekonstrukce. „A ty, které jsou nyní nevyhovující a jejich obnova by byla příliš nákladná, budou zrušené," doplnil Kopecký, který dosud byl velitelem 7. mechanizované brigády v Hranicích. Vyškov nicméně zná, před lety tam působil ve funkci náčelníka štábu.

Co se pak týká stavu budov, některé z těch, které byly postavené v 70. letech, se rekonstrukce dočkaly už letos. Úpravy navazovaly na komplexní plynofikaci z roku 2011 a směřují ke zvyšování energetických úspor. „Přistoupili jsme k nim díky tomu, že armáda využila dotace fondu, který je spolufinancovaný Evropskou unií a Státním fondem životního prostředí. Jednalo se o zateplování a výměnu oken ubytovacího objektu a dvou administrativních budov," popsala mluvčí vyškovské posádky Monika Nováková.