Komplex budov je dnes opuštěný. „Jako dítě jsem bydlel přímo naproti hlavnímu vchodu a pamatuji si, kolik lidí tam kdysi vycházelo po druhé hodině z práce,“ vzpomínal třeba Michal Pitela.

Například i zajištění dostatku parkovacích míst v lokalitě už řešilo s investory také město. „Jsme s nimi v kontaktu. V podobných situacích se zabýváme například také dopravní obslužností nebo průjezdností,“ doplnil vyškovský starosta Karel Jurka.

Zahájení prací původně hlásila firma už letos. „Nyní ale víme, že tak brzo nezačneme. Odhaduji to až na jaro příštího roku. Trochu nám totiž celou přípravu zkomplikovalo napojení na ulici Dukelskou,“ informoval Kaláb.

Linka bezpečí. Ilustrační foto.
Rodinné i psychické potíže: Linku bezpečí využijí stovky Vyškovanů, přibývá jich

Na vlastní náklady tak postaví na ulici Sportovní odbočovací pruh navíc. Celá křižovatka k tomu získá semafory. „Už v lednu jsme požádali o územní rozhodnutí, ale teprve nedávno jsme stavebnímu úřadu odeslali poslední odpovědi na dodatečné dotazy,“ dodal ředitel společnosti.

Zástupci města a investorů se ještě potkají na závěrečné schůzce. „Je to jeden z nejhezčích podobných projektů ve Vyškově,“ hodnotil přitom starosta Jurka.

Nové byty

Vyškovská pobočka prádelenské společnosti Chrištof ukončila provoz na Sportovní ulici už před osmi lety.

Zástupci stavební firmy tam počítají s 299 novými byty v sedmi domech.

Zahájení prací tam zatím odhadují až na příští jaro.

O nové byty je navzdory krizi mezi lidmi ve městě stále velký zájem. „Žádané jsou kategorie 2+1 nebo 2+kk, kde se ale cena pro zájemce šplhá až ke třem milionům korun v závislosti na lokalitě a jejich stavu. Před čtyřmi lety jste takový byt koupil i o polovinu levněji,“ popisovala situaci makléřka Kateřina Martinovičová.

Podobné byty podle ní hledají mladí lidé jako startovní a skupují je také soukromí investoři, aby je nabízeli k pronájmu. „Klienty zajímají balkony. Jsou pro ně důležité zvláště v době, kdy se člověk pořádně nedostane ven,“ pokračovala makléřka.

Za pronájmy bytů pak Vyškované platí zhruba jedenáct až dvanáct tisíc korun měsíčně včetně energií.

Spíše nedostatečná nabídka je oproti tomu u rodinných domů. „Pozornost zájemců poutají hlavně domy před rekonstrukcí se zahradou a prostranstvím. Velkým trendem jsou nyní chaty a chalupy zařízené k pohodlnému celoročnímu bydlení jako takový druhý domov. Zájem o takové investice roste,“ dodala Martinovičová.

Rozsáhlý areál nedaleko centra města sloužil vyškovské pobočce prádelenské společnosti Chrištof. Firma tam ale ukončila provoz už před osmi lety, vyvolalo to obavy Vyškovanů z chátrání. Už tehdy však posuzovali první plány na její budoucí využití.