Škodu udělají třeba jen za tisícovku, viditelné následky po jejich řádění ovšem můžou zůstat napořád. Řeč není o nikom jiném než o sprejerech, kteří za sebou v poslední době začínají zanechávat stopy také na vyškovských sídlištích.

„Týden co týden se tady něco stane. Máme novou fasádu na domě, tu nedávno počmárali vandalové. Minulý týden z pátku na sobotu nám zničili nové dveře. Předčasem, je to zhruba tři týdny, někdo poničil čtyřicet aut. Je to tady čím dál horší,“ postěžovala si obyvatelka sídliště Osvobození Ilona Štéblová.

Její slova potvrdila také předsedkyně bytového družstva Domov ve Vyškově Radmila Kajanovičová. „Co vím, tak na sídlišti Osvobození jde o první případ, kdy sprejeři poničili nedávno opravený dům. Ale stává se to také na Palánku, nedávno jsme řešili případ v Jarní ulici, na sídlišti Maxima Gorkého,“ vyjmenovala Kajanovičová.

Jenomže páky na to, jak s výtržníky zatočit, družstvo nemá. „Zkoušeli jsme některé domy natřít smývatelným nátěrem. Nepomohlo to. Čmáranice z něj nezmizí docela. Nejhorší na tom vlastně je, že sprejeři nenapáchají příliš vysokou škodu, ale odstranit následky jejich řádění je velmi náročné,“ uvedla Kajanovičová.

Řešením by podle ní i Štéblové bylo, kdyby sídliště častěji objížděla policie, hlavně o víkendech. Například vyškovští strážníci však rozdíl mezi víkendovými hlídkami a těmi ve všední dny nedělají. „Rozhodně nezajíždíme na sídliště častěji než kamkoliv jinam. Jasné je, že se o víkendech soustředíme víc na okolí hospod,“ řekl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Protože je ovšem sprejerství trestným činem, pokud strážníci narazí na člověka přímo při činu, volají policii. K dopadení viníka tak čas od času dochází, jde ovšem o velmi ojedinělou záležitost. „Proto by se lidé neměli bát nás informovat, pokud uvidí něco podezřelého,“ vyzval mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Případů, které policie letos ve Vyškově řešila, není zrovna málo. Hned na začátku jara se nesmyslné klikyháky objevily na jednom z domů na Masarykově náměstí nebo v Příční ulici. A jak se zdá, vandalové jsou poměrně vychytralí. Mnohdy si totiž pro svou zábavu vybírají taková místa, kam nedohlédnou kamery strážníků. „Například v Příční ulici nebo na Palánku nejsou. Na Masarykově náměstí ano, ale i tam si vyhlédli zákoutí, kam kamerový systém nevidí,“ uvedl nedávno Sedláček.

Problém se sprejery nemají ovšem jen lidé z okresního města, bojují s nimi například také ve Slavkově u Brna. Před časem redakce Vyškovského deníku Rovnosti informovala o počmáraných vagonech na křenovickém vlakovém nádraží. A není to příliš dávno, kdy výtržníci posprejovali fasádu drnovické základní školy.

Amatéry, kteří bezmyšlenkovitě poničí omítky veřejných či jiných staveb, odsuzuje například vyškovský sprejer Patrik Valouch. „Je to něco jiného, než vytvořit pěkné graffiti. Čmáranice dělají spíš malí kluci,“ svěřil se Valouch.