Po nákladné revitalizaci vyškovského i dědického hřbitova se vyškovská radnice rozhodla dát do pořádku také smuteční síň a její okolí v místní části Dědice.

„Vyškovská radnice má velký zájem na tom, aby místo, kam se lidé chodí naposledy rozloučit se svým zemřelým členem rodiny nebo známým, bylo maximálně důstojné. Obřadní síň získala svoji podobu ještě v dobách socialismu a tomu odpovídá její vzhled. To chce město změnit,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Dělníci se nejprve pustí do radikálních úprav prostoru před smuteční síní. Město na ně vyčlenilo z rozpočtu téměř pět milionů korun. „Nástupní prostor je poměrně velký, takže ho nelze ani plně využít. Postupně zarůstá a velmi špatně se udržuje. Není tam ani klidové zákoutí,“ vyjmenovala hlavní nedostatky současné podoby okolí smuteční síně Bednářová.

Napravit je má několik opatření. Třeba zmenšení ploch pro chodce. „Stupňovitý charakter prostoru zůstane zachovaný. Pěší plochy se schody budou i nadále tvořit hlavní nástup k objektu smuteční síně. Schodišťové stupně budou z žulových kvádrů, dlažba v plochách z žulových ploten. Vše ve světle šedé barvě. Horní plochu před vstupem do smuteční síně nechá město oproti současnému stavu rozšířit. Schodiště budou po obou stranách a uprostřed opatřena zábradlím,“ popsala mluvčí.

Město podle ní nezapomene ani na invalidy, matky s kočárky a důchodce. „Vybuduje bezbariérový chodník, který povede podél stávající hřbitovní zdi. Toto místo zaručuje příznivý sklon,“ doplnila Bednářová.

Třešničkou na dortu bude nové osvětlení, lavičky, odpadkové koše a vhodně rozmístěná nová zeleň. Chodník podél silnice pracovníci předláždí. Stavba by měla být hotová do konce října letošního roku.

Město už chystá taky rekonstrukci smuteční síně samotné, na přípravu projektové dokumentace vyčlenilo půl milionu korun.