Na letišti mírně fouká. Majitelé draků se poměřují v pěti disciplínách. Soutěží se o titul nejvýše letícího a nejdéle letícího draka, nejzajímavějšího draka a nejkrásnějšího kupovaného a vlastními silami vyrobeného draka.

„Ten náš je reklamní drak z veletrhu. Když jsem ho začala skládat, tak jsem měla takovou hodně velkou nedůvěru, že bude opravdu jenom reklamní, ale lítá pěkně, dokonce vybral i turbulenci,“ říká Alice Štolfová, která na drakiádu do Vyškova přijela s manželem a dvěma syny z Ivanovic na Hané.

Soustředěný na let svého draka je i Petr Schwarz z Pustiměři: „Draka jsme koupili dítěti. Stál pětistovku, takže už je trochu lepší. Stačí ho dostat nahoru a pak už lítá sám,“ popisuje.

S drakem ze stejné kategorie se do Vyškova vydal soutěžit také Ondra Bundil z Lutína. Drakiádu si pochvaluje. „Je to super. Myslím, že vyškovská drakiáda nemá konkurenci,“ říká.

Ve Slavkově u Brna opravují střechu SC Bonaparte.
Opravili společenský dům Bonaparte ve Slavkově u Brna

Drakiáda se na vyškovském letišti koná poprvé. Martin Haluška z tamního aeroklubu ji nazývá nultým ročníkem. „Je to takový experiment, jestli o něco podobného lidé mají zájem a vypadá to, že ano, takže jsme s účastí spokojení,“ říká pořadatel.

Kromě létání draků si návštěvnici mohou prohlédnout také různé typy letadel. Ve vzduchu i na zemi. Akce má podle Halušky přitáhnout veřejnost na letiště a ukázat, že jim má co nabídnout.

„Vyškovské letiště má vynikající polohu, má krásná letadla, má co nabídnout a rozhodli jsme se na tom zapracovat. Chceme lidi oslovovat podobnými veřejnými akcemi a do budoucna i vytvořením prostoru typu posezení a občerstvení, aby tady mohli lidé trávit čas, jak se to děje na ostatních zajímavých letištích v České republice,“ dodává Martin Haluška.