Zatímco někteří vyškovští podnikatelé již své krámky zavřeli, hrstka jich stále bojuje o přežití. Nad budoucností však téměř zlomili hůl. „Na náměstí mám obchod už od sedmdesátých let a vidím, jak to tady šlo rychle dolů. Způsobil to hlavně zákaz vjezdu na náměstí,“ myslí si majitel masny Jaroslav Vasický.

Lidé teď podle něj musí zaplatit dvakrát, protože kromě vjezdu do centra si ještě musí na radnici obstarat povolenku na vjezd. „To odradí každého dnešního zákazníka, který je zvyklý nakupovat s autem, takže radši jede do supermarketu,“ postěžoval si Vasický.

Stejný názor sdílí také majitelé některých okolních prodejen. „Můžu to srovnat například s Třebíčí, kde mám druhý obchod. Lidé tam na náměstí přijedou, projdou se a nakoupí. Tady to nejde. Když sem vjedou, hned mají problém s policií, a vlastně je sem už nic neláká. Pak to vypadá, jak to vypadá,“ pokrčil rameny majitel prodejny Magnum Luboš Vymazal.

O změnu přitom usilovali vyškovští podnikatelé několik let. Neúspěšně. Někteří proto své prodejny zavřeli, jiní se dosud snaží přežít. Budoucnost však příliš růžově nevidí. „O prosazení změny jsme se snažili několik let, ale k ničemu to nebylo. Nikdo nás na radnici neposlouchá. Nyní jsem dost skeptický. I když bude nový starosta třeba ochotnější než ten minulý, tak už teď situaci stěží zachrání,“ podotkl Vymazal.

Radnice povolení vjezdu přímo na náměstí odmítá. Obává se také reakcí jiných zájmových skupin. Diskuzi s podnikateli však nezavrhuje, jen mají být víc aktivní. „Pokud nedají jasně najevo, co jim vadí a jak by se to podle nich mělo řešit, protože nevěří ve změnu, tak se opravdu nezmění nic. Radnice totiž nebude vědět, které problémy podnikatele trápí,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Obchodníci z centra Vyškova ve zdárný výsledek příliš nevěří, ale do diskuze se chtějí pustit znovu. Těžko se totiž se stávající situací smiřují. „Dřív to tu žilo, byly tu například vyhlášené potraviny, porcelán a podobně. Vyškov má jedinečné trojúhelníkové náměstí. To láká i cizince. Ale dnes by se zklamaně otočili nazpět,“ připomněl nevelký sortiment v obchodech na náměstí Vasický.

V tomto případě se radnice cítí bezmocná. „I my bychom byli rádi, kdyby byl na náměstí pestřejší sortiment a širší nabídka zboží a služeb. Problém je ale v tom, že domy, ve kterých se tyto obchody nachází, jsou v soukromém vlastnictví. A pokud se jejich majitel rozhodne akceptovat nabídku několika obchodníků, kteří sice všichni prodávají stejné zboží, ale platí nájem, a prostory jim pronajme nebo prodá, je to jeho právo,“ vysvětlila Bednářová.

Se skomírající atmosférou Masarykova náměstí nejsou spokojeni ani obyvatelé města. „Na jednu stranu se snaží radnice život na náměstí vracet, přibyly tu různé kulturních akce, ale na druhou stranu mi to přijde zbytečné. Lidi tu nemá co udržet. Nejsou tu už žádné dobré obchody, koupit si tu můžete maximálně rohlíky,“ povzdechla si například Vyškovanka Adriana Kubenová.

ZUZANA VYKOUŘILOVÁ