Nemocnice ještě od pojišťoven nedostala ani návrh smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb pro zařízení lůžkové péče. „Ten zatím obdržela jen Asociace českých a moravských nemocnic. Smlouvu nám zaslali, abychom ji mohli připomínkovat," poznamenala ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Ke smlouvě se však musí zpracovat příloha obsahující rozsah poskytované péče a také to, jestli nemocnice splňuje personální a technické předpoklady. „Musíme tam vyplňovat i takové podrobnosti, jako je například datum zakoupení používaného ultrazvuku a podobně. Jedná se o velmi rozsáhlý materiál, takže i kdyby nám všechny pojišťovny smlouvu v následujících dnech zaslaly, nestihneme už přílohu zpracovat," vysvětlila Seidlová.

Reálně tak hrozí, že od začátku příštího roku bude vyškovská nemocnice fungovat beze smluvního vztahu. „Do sud jsme mívali smlouvu vždy na pět let. K ní ministerstvo zdravotnictví dodávalo úhradový dodatek. Asociace nám ale řekla, že Všeobecná zdravotní pojišťovna počítá s tím, že sjedná jen samostatný text smlouvy. To znamená, že budou chtít uzavřít smlouvu bez rozsahu poskytované péče. Přílohu by dodali až k 30. červnu příštího roku. Tím bychom však riskovali, že péči, kterou poskytujeme, nám nezaplatí. Proto tento postup asociace odmítla," řekla ředitelka.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod uvedl, že pojišťovny plánují restrukturalizaci akutního lůžkového fondu. „Postupně chceme snížit počet lůžek v České republice asi o šest tisíc. U některých zdravotnických zařízení se příští rok také změní rozsah a struktura zdravotní péče," podotkl Rod.

Počet lůžek se však o tři tisíce snížil už letos. „To jsme pocítili také ve Vyškově, kde jsme přišli o třicet lůžek. Zatím však stále máme všechny odbornosti a uděláme všechno pro to, aby to tak zůstalo," ujistila Seidlová.

Nemocnice si podle ní nemůže dovolit, aby obsahem typové smlouvy nebyla také příloha. „Osmdesát procent plateb máme přímo od Všeobecné zdravotní pojišťovny. Bojíme se, že nebude mít peníze a bude se snažit snížit rozsah poskytované péče," doplnila ředitelka.

V případě, že by nemocnice ve Vyškově nemohla lidem z okolí poskytnout takovou péči jako dosud, město by zřejmě zkusilo nějak zasáhnout. „Zatím volné peníze ke zlepšení zdravotní péče Vyškov nemá. Kdyby ji však nemocnice musela nějak výrazněji omezit, zřejmě bychom hlasovali o tom, jestli přijmeme nějaká opatření," uvedl místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Lidé, kteří zdravotní péči potřebují, si její omezení ve vyškovské nemocnici nedokáží představit. Připravované změny se jim nelíbí. „Už teď jsou čekací doby na některé operace moc dlouhé, a tím, že se snižuje počet lůžek, to bude ještě horší. Nevím, které oddělení by chtěli ve Vyškově rušit. Vždyť všechny obory, co tady máme, jsou potřeba," řekla například Vyškovanka Anežka Chromková.