ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Ne všichni rodiče malých dětí předškolního věku mají babičky na hlídání nebo dostatek dovolenkových dní. Pak řeší, kam s dítětem, když jejich školka bude v době prázdnin zavřená.

„Dočetla jsem se na vývěsce, že mateřská školka na sídlišti Víta Nejedlého ve Vyškově nebude měsíc o prázdninách otevřená a že za ni nebude náhrada. Je takový postup možný?“ ptá se jedna z maminek, která nechtěla zveřejnit své jméno, redakce Vyškovského deníku Rovnosti ho ale zná.

Podle ředitelky školky Šikulka na sídlišti Víta Nejedlého Jitky Zavadilíkové je za vším zřejmě nedorozumění. „Náhradu jsme zajištěnou měli, ale žádný z rodičů se nepřihlásil. Apelovali jsme totiž na rodiče, aby si v měsíci, kdy bude školka zavřená, vybrali dovolenou. Vedla nás k tomu hlavně snaha o psychickou pohodu dítěte,“ řekla Zavadilíková.

Její kolegyně ze školky v Dědické ulici Mária Míčová je se Zavadilíkovou zajedno. Podle jejího názoru není vhodné stresovat děti dočasným přecházením na jinou mateřinku. Vedou je k tomu i bezpečnostní důvody. „Ve své“ školce totiž personál dobře zná děti i jejich rodiče a v náhradní mateřince by mohlo dojít k nedorozumění.

„Stávalo se také, že rodiče přihlásili děti do všech náhradních školek, ale nakonec děti nenastoupily třeba ani do jedné. Některé také střídaly cizí školky celé prázdniny, což také není dobré pro psychiku,“ dodala Zavadilíková.

Zřizovatel školek, kterým je Městský úřad ve Vyškově, však o takovém doporučení nic neví. Vedoucí odboru školství vyškovské radnice Petra Lakomá vysvětlila takzvaný střídavý systém partnerských školek, který prý funguje bezproblémově už delší dobu.

„Jedna má otevřené v červenci, druhá v srpnu. Samozřejmě, že rodiče mají i možnost přihlásit dítě ještě do jiné školky. Zatím je zájem poměrně malý, mateřské školy budou podle všeho otevírat jen po jedné třídě,“ řekla Lakomá.

Po celou dobu prázdnin bude zavřená mateřská škola v místní části Vyškova Rychtářov. V místní části Opatovice se podařilo dát dohromady deset dětí, takže provoz bude fungovat ještě od 1. do 10. července. Od tohoto data do konce prázdnin bude opatovická školka zavřená a rodiče budou muset v případě zájmu vozit děti do centra Vyškova na sídliště Palánek.

Ve dvou vyškovských mateřských školách začnou prázdniny už v červnu. Ve školce v Puškinově ulici se budou v týdnu od 25. do 30. června měnit okna a stejný stavební zásah čeká školku v Dědické ulici ve dnech 29. a 30. června.

Provoz školek o prázninách na Vyškovsku. Inografika