Další z řady jednaní mezi krajem a řediteli slučovaných středních škol v regionu se uskutečnilo tento týden. Přestože se řešily spíše administrativní záležitosti, sloučení už dostalo jasné obrysy zvláště u vyškovských škol, které se slučují už k letošnímu září.

Vyškovské gymnázium a Střední škola zdravotnická a zemědělsko–ekonomická předložily projekt sloučení, který kraj kompletně schválil. „Celkové náklady sloučení a rekonstrukcí školních budov v Komenského ulici vyjdou na pětačtyřicet milionů korun. Rádi bychom rekonstrukci završili během tří let, bude to ovšem záležet na tom, jak rychle nám kraj uvolní potřebné peníze,“ uvedl ředitel vyškovského gymnázia Václav Klement.

První fáze sloučení ve Vyškově by měla být hotová už právě k letošnímu září. „Momentálně putuje do krajského zastupitelstva návrh, na základě kterého bychom měli získat pět milionů korun na úpravy v souvislosti s přesunem nižšího gymnázia do budov v Komenského ulici. V první fázi musíme udělat nové šatny, dodělat záchody, přistavět kabinety a upravit třídy. Navíc je potřeba probourat chodby a postavit vyrovnávací schodiště, aby byly obě budovy průchozí vnitřkem,“ popsal změny Klement.

Přes původní plán vedení škol nestihne úpravy dodělat o prázdninách. „Kvůli tomu, že od 1. dubna bude platit nový zákon o veřejných zakázkách, se zdrženy úřední procedury, které úpravám předchází, a tím i práce. Počítám proto, že na začátku září budeme ještě něco dodělávat,“ řekl ředitel.

Příští školní rok by tak měli zahájit v budovách v Komenského ulici studenti všech oborů slučovaných škol s výjimkou oborů zdravotnických, kteří budu i dál studovat v Dědicích.

Rok navíc

O rok více času na sloučení mají bučovické gymnázium a tamní obchodní akademie. „K 1. září příštího roku potřebujeme udělat první etapu našeho slučovacího projektu, která počítá s vytvořením šesti nových tříd. Tří ve stávající budově školy a tří v nově vytvořené půdní vestavbě,“ řekl ředitel bučovického gymnázia Jiří Vlček.

Bučovické školy přitom dosud neví, jestli kraj jejich projekt v předloženém znění schválí. „Ohledně schválení projektu jsme ještě nedostali odpověď, máme ovšem předběžný příslib, že peníze na výstavbu tříd dostaneme. Bez nich se slučovat nebude, protože bychom neměli kam umístit příchozí žáky akademie,“ vysvětlil Vlček.

Ředitel druhé slučované bučovické školy se ovšem bojí, jestli kraj tomuto příslibu dostojí. „Výstavba tříd vyjde asi na patnáct milionů korun. Budeme o ně sice žádat až na další rok, ale už teď jsem zvědavý, jestli je kraj někde sežene,“ řekl ředitel bučovické obchodní akademie Jiří Horák.

Podle vedení kraje peníze určitě budou, i když ne nutně v takové výši. „V tomto a následujícím roce počítáme, že investice půjdou primárně do slučovaných škol, takže potřebné peníze jistě budou k dispozici. I když zůstává otázkou, jestli náklady musejí být takto vysoké. Budeme vždy hledat tu nejúspornější variantu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Stanislav Juránek.

Ředitel vyškovského gymnázia vnímá peníze poskytované krajem pro potřeby sloučení jako investici. „Nedívám se na sloučení optikou vysokých nákladů, protože ve výsledku ušetříme už do roku 2020 víc peněz, než kolik od kraje v souvislosti se sloučením žádáme. Podle sestavených kalkulací bude úspora už za toto období zhruba padesát milionů korun, tedy o pět milionů víc než jsou celkové náklady,“ vyčíslil Klement.