„Většinou se chtějí projít, užít si svobodu nebo odběhnou za háravou fenou," vyjmenoval předseda Kynologického klubu Vyškov Ludovít Jakubec.

Podle něj psi utečou většinou kvůli chvilkové nepozornosti majitele, který jim dá možnost tím, že je pořádně nezabezpečí. Procento těch, kterých se majitelé chtějí zbavit, je podle Jakubce malé.

K odchytu jsou volaní strážníci. „Největší problém bývá, že nás o zákrok žádají i lidé z okolních vesnic, které nemají s Vyškovem nic společného," upozornil šéf vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Ve Vyškově má podle evidence psa každý dvacátý člověk. „V současnosti máme přes čtrnáct set registrovaných poplatníků," potvrdila mluvčí města Petra Bezdomniková.

Za psa musí majitel platit jednou za rok poplatek. Základní částka je tři sta šedesát korun. Pokud se psem žije v domě, musí z peněženky vytáhnout tisícovku. „Jestliže majitelé nestihnou zaplatit v termínu do konce května, částka se navyšuje o polovinu. Z celkového počtu evidovaných poplatníků je přibližně tři a půl procenta dlužníků," řekla. Spousta lidí nicméně zvíře vůbec neregistruje.

Odchycení zatoulaní mazlíčci podstoupí veterinární prohlídku a putují do záchytné stanice v zooparku. „Kotec máme pro šestnáct pejsků. Zaběhnutého psa si majitel většinou záhy vyzvedne, pro ostatní sháníme majitele nové," popsal ředitel zahrady Josef Kachlík.

Připomněl, že pořizovat psa především pro děti, je nesmysl. „Jde o závazek v průměru tak na patnáct let," zdůraznil Kachlík.

Kromě zatoulaných psů policie často řeší i venčení bez vodítka nebo majitele, kteří po svých mazlíčcích neuklízejí. Za takové přestupky jim hrozí pokuta až tisíc korun.

Odborníci doporučují výcvik u všech ras. „Zvíře se zaměstná a také se vychová, je to spíš vedení k poslušnosti než výcvik," uvedl na pravou míru Jakubec. Třeba při jedné až dvou hodinách denně zabere cvičení psa podle něj přibližně půl roku.

TEREZA NOVOTNÁ