NÁVYKOVÉ STROJE. Už padesát let uplynulo od chvíle, co z výrobní linky ve Spojených státech vyjel první Ford Mustang. Při té příležitosti pořádá český Mustang Rider Club víkendovou akci, která se uskuteční i na Vyškovsku. V sobotu ve Slavkově u Brna, Rousínově a v Tučapech, v neděli od půl druhé odpoledne pak také ve Vyškově. „Jde o sraz, na který se může přijít kdokoli podívat. Očekáváme, že na přehlídku na vyškovské náměstí dorazí okolo dvaceti aut. Na srazy jezdí různé modely, především Mustangy V6 a GT z let 2005 až 2013, kromě toho vždy dorazí i několik veteránů z let 1965 až 1970," prohlásil srazový organizátor klubu Zbyněk Šmahel.

Program srazu začíná v sobotu v Brně, po poledni se přesune na Vyškovsko. Po vyškovském náměstí akce vyvrcholí návštěvou Muzea letecké a vojenské techniky u Pustiměře. „Na Masarykově náměstí trošku poškádlíme motory, pak se budeme věnovat lidem, kteří se přijdou podívat. Můžou se zeptat na jednotlivá auta, dozví se zajímavosti. Za okny budou cedulky s popisem auta a dalšími parametry," upřesnil Šmahel.

ODMĚNA ZA VSTÁVÁNÍ. Komu nedělá problém dřívější vstávání, může v sobotu v osm hodin ráno čekat na návsi v rousínovském Kroužku. Odměnou mu zanedlouho poté bude pohled třeba na pěnkavy, strnady nebo sýkorky. A to pěkně zblízka. „Mezinárodní festival ptactva spojený s vycházkou do přírody se koná každoročně. Z Kroužku se účastníci vydají k myslivecké chatě, kde předvedeme ukázku odchytu a kroužkování ptáků," zval dlouholetý amatérský ornitolog Jiří Bartl.

Při kroužkování nebude ornitolog se svými kolegy sypat z pytlíku pouze zajímavé ptáčky a poučky, ale také historky o nich. Výklad odborníků na slovo vzatých doplní i přichystané aktivity pro malé účastníky. „Chybět nebude ani opékání špekáčků," slíbil Bartl.

BLÍŽ K EXPONÁTŮM. Pořadatelé v dobových uniformách, odborný výklad. V Letonicích se v sobotu koná při příležitosti 75. výročí zahájení druhé světové války Výstava militárií. „Na rozdíl od kamenných muzeí se nebudeme omezovat žádnými vitrínami. Návštěvníci budou mít možnost bezprostředního kontaktu s exponáty. Půjde samozřejmě o zbraně, předvedeme také minomet a protitankové pušky. Dále se lidé seznámí například i s výstrojí, uniformami, dobovými dokumenty, fotografiemi nebo artefakty přímo z bojišť na Dukle a Normandii," popsal starosta obce a člen Klubu vojenské historie Hraničářský pluk 19, které výstavu pořádají, Jiří Skokan.

Zájemci na tematické výstavě uvidí třeba válečnou techniku Rudé armády, zajímavosti z první i druhé světové války, četnictvo první republiky, nálezy z válečných bojišť. „Nachystaná je i třeba ukázka cvičných střeleb. Každou hodinu budeme pořádat také vyjížďku válečným veteránem po vesnici," nastínil letonický starosta.

Konkrétně živá výstava bude nachystaná v Mysliveckém areálu Letonice, a to v sobotu od devíti ráno do šesti hodin podvečer.

HODOVÝ VÍKEND. Chybět o víkendu nebudou ani tradiční hodová setkání. Třeba ve Švábenicích pro děti přichystali lunapark, připravená bude i hodová výstava ovoce a zeleniny. Hody se budou konat ještě třeba v Křenovicích nebo Holubicích. „Dvoudenní Svatováclavské hody u nás začnou zvaním stárků po domech. Večer je naplánovaná taneční zábava. Mše svatá v chrámu svatého Václava se pak uskuteční v neděli o půl deváté a půl jedenácté, hodinu po poledni pak půjde průvod krojovaných dvojic obcí, večer od osmi propukne v sále taneční hodová zábava," vyjmenoval za holubické organizátory Bohumil Robeš.