Přes české území projedou vojáci 2. jezdeckého pluku na konci května. „Mezi 27. a 30. květnem se v republice uskuteční společný výcvik příslušníků naší armády s americkými vojáky. Konat se bude v rámci přesunu Američanů z Německa na cvičení Saber Strike 16 v Pobaltí," informoval mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc.

Republikou má projet osm set amerických vojáků a okolo dvou set padesáti vozidel. „Během přesunu se na našem území k americké jednotce připojí i čeští vojáci s lehkými obrněnými vozidly IVECO ze 74. lehkého motorizovaného praporu," dodal Šulc.

Bližší informace k přesunu nicméně armáda neposkytla. Víc neví ani v Bučovicích, kde prapor působí. „Rozhodně nás ale těší, že se ke konvoji máme přidat. Kromě toho, že k tomu má dojít, ale zatím nic nevíme. Je brzy. Jak se bude akce blížit, vyjde k ní nařízení," sdělil zástupce velitele bučovické posádky Dalibor Spáčil.

Konvoj má být znovu rozdělený na několik menších částí, aby co nejméně ovlivnil dopravu na českých silnicích. Ve Vyškově loni v březnu přesto způsobil dopravní kolaps. Kolony se tvořily jak směrem z Opatovic, tak Pustiměře. Do kasáren ve vyškovských Dědicích mířily stovky aut. Tam o průjezdu vojenské techniky nevědí. „Je to čerstvá informace, podrobnější informace zatím nemáme," sdělila mluvčí vyškovské posádky Monika Nováková.

Přitom společný výcvik obou armád se kromě Přáslavic na Olomoucku odehraje i právě ve Vyškově. „V současné době jednáme k upřesnění detailů tohoto cvičení," informoval Šulc.

VÍC SE DOČTETE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST