Filmaři v poslední době stále častěji dávají přednost digitální technice před klasickou. Do několika let přestanou vyrábět pro kina drahé filmové kopie, ale pouze jednodušší a kvalitnější digitální. Kina, která technologii nevymění, nebudou mít časem co promítat a zaniknou. Taková černá budoucnost zcela reálně hrozí vyškovskému kinu Sokolský dům. Radnice totiž nechce přispět na digitalizaci, a to ani přesto, že by půlku dostala od státu.

Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie vypsal grantová řízení. „Kina našeho typu můžou požádat ministerstvo kultury o podporu digitalizace. Stát dotuje čtyřicet až padesát procent, zbytek musí ovšem pokrýt zřizovatel, tedy v našem případě město Vyškov,“ uvedla vedoucí kina Jana Šetelíková.

Jenže první dotační vlna už skončila a uzávěrka žádostí mimořádné druhé vlny je už za tři dny. A radnice žádost nepodala. Na tak velkou investici si v době krize netroufá.

„Jde o přínosnou věc. Problém je ale v penězích. Pokud by šlo o základní verzi, muselo by město vydat odhadem 1,5 milionu korun, v případě 3D projekce dokonce o další téměř milion více. Město je však nyní vlivem ekonomické krize ve velice složité finanční situaci, musí více než kdy jindy zvažovat priority,“ uvedla mluvčí radnice Dana Bednářová.

Lidé ale mají obavu, že mimořádný státní grant je pro vyškovské kino poslední šancí k modernizaci.

Ředitel Knihovny Karla Dvořáčka Vladislav Raška, ředitel Muzea Vyškovska František Korvas či starosta vyškovského Orla Jaromír Zbořil. Tyto a další téměř čtyři desítky osobností z Vyškovska se podepsaly pod petici, kterou předali starostovi Vyškova Petru Hájkovi.

Signatáři ho vyzývají, aby se zasadil o digitalizaci Sokolského domu. Nepodpořit digitalizaci by podle autorů petice znamenalo pro vyškovské kino definitivní konec. „Kina, která se trendu digitalizace nepřizpůsobí, zaniknou,“ je přesvědčený Procházka.

Autoři petice zmiňují divácké výhody. „Do malého kina se filmy dostanou už krátce po premiéře, protože nebude nutné čekat, až doputuje filmová kopie. Navíc disk s filmem v kině může zůstat a být kdykoliv znovu reprizován,“ uvedl filmař a vyškovský rodák Radim Procházka.

Procházka věří, že se starosta Hájek zasadí o to, aby se vyškovské kino digitalizovalo. „Přece se nechce zapsat do historie jako likvidátor jedné z nejvýznamnějších kulturně-společenských institucí ve městě,“ dodal Procházka.

Podle mluvčí radnice Bednářové by se peníze na digitalizaci kina, musely vzít z napjatého rozpočtu odjinud. A tomu se městský úřad chce vyhnout. Raději by problém digitalizace odsunul až napřesrok.

„Digitalizaci chceme, ale tento a příští rok tomu nepřeje. V letošním roce se vypořádáváme s velkou ztrátou na daních. A nyní, když pomalu dáváme dohromady rozpočet na rok 2010, už víme, že příští rok bude finančně velmi nepříznivý,“ vysvětlila mluvčí.

Kino Sokolský dům se přitom na digitalizaci už připravovalo. Více než rok má zapojený digitální zvuk a aby byla digitalizace úplná, zbývá mu ještě doladit obraz.

Pak by se nemusely stávat takové nepříjemnosti, na jaké si prostřednictvím diskusního fóra kina stěžoval divák Martin.

„Když je po celou dobu promítání rozostřená značná část levé strany plátna, což se stalo u filmu Pařba ve Vegas, tak to už je moc i za těch sedmdesát korun,“ zlobil se Martin.

Podle promítače systém projekce, což jsou dva prolínající se stroje a rovné plátno neumožní nikdy naprosto přesné zaostření. „Náprava je možná přechodem na digitální projekci,“ odpověděl promítač Rudolf Skřejpek.

Podle webových stránek ministerstva kultury má stát zájem o to, aby malá kina konkurovala velkým multiplexům. I proto Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie vypsal granty. První kina se už v letošním roce díky nim modernizovala. Ministerstvo naplánovalo digitalizaci kin v České republice do roku 2012. Jestli se k nim zařadí i Vyškov, ukáže podle všeho teprve budoucnost.