Současné neobvykle teplé počasí přeje bacilům. A také na Vyškovsku je to znát. Nemocných přibývá, a pokud to tak půjde dál, čekají hygienici za pár dní vypuknutí chřipkové epidemie.

„Celková nemocnost v Jihomoravském kraji činí osmnáct set sedmdesát případů respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel. Přesné údaje pro Vyškovsko nemám, ale jsou prakticky stejné,“ informoval ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Jan Mareček. Číslo se tak blíží dvoutisícovému epidemiologickému prahu. V minulém týdnu nemocnost vzrostla o sedmnáct procent.

Podle něj tyto údaje kopírují celkový trend nárůstů chorob dýchacího ústrojí v České republice. Doplnil, že mezi nemocnými je nejvíc dětí.

Nemocného syna má třeba Roman Svoboda. „Každý rok je to stejné, mladý to přitáhne ze školy. Tak teď leží v posteli s teplotou,“ svěřil se Svoboda.

Že mezi lidmi řádí chřipky, angíny, rýmy nebo obyčejná nachlazení potvrzují lékárníci. Lidé berou lékárny útokem mimo jiné také proto, že se často doma léčí sami. „Kupují si zejména vitamíny, přípravky proti bolení v krku, proti kašli. Zatím tu nejsou vyloženě fronty, ale dají se brzy očekávat,“ řekl Leoš Jurman z vyškovské lékárny Helios.

Lidé podle něj stále častěji volí volně dostupné léky. Nastupující potíže se snaží vyléčit sami, a tak se léky zásobí. S tím mají zkušenosti i další lékárníci. „V této době lidé kupují větší množství léků běžně. Zatím čekáme, co přijde,“ doplnila Miroslava Sabová z lékárny Angis ve Vyškově.

S trendem samoléčby souvisí i to, že ubylo lidí, kteří chodí kvůli běžnému virovému onemocnění ke svému lékaři. Ti navíc nepozorují nárůst případů klasické chřipky. „Nemocných s běžnými virózami je dost, typické chřipky se moc neobjevují. Lidé chodí, ale jejich počet nevzrostl,“ sdělila praktická lékařka z Vyškova Zdenka Ostrá.

Každopádně panika z takzvané prasečí chřipky se zatím Vyškovsku vyhýbá. „Lidé to berou rozumně. Mediální rozruch je zatím příliš neovlivňuje a stále se ptají spíš na klasickou chřipku,“ zhodnotil praktický lékař Pavel Kopáč z Bučovic.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout nemoci, je podle odborníků vydatný přísun vitamínů a vyhýbání se místům s velkou koncentrací lidí.

MICHAL KOČÍ