Podle údajů Českého statistického úřadu je totiž rok od roku v okrese stále víc. Region nalákal za letošní první pololetí stovky lidí, kteří si tam zaregistrovali trvalé bydliště.

Vyškovsko se tak v přílivu obyvatel ocitlo na třetím místě z celé jižní Moravy. Zatímco se jich odtamtud vystěhovalo skoro čtyři sta sedmdesát, přistěhovalců byly o víc než dvě stovky víc.

Podle realitních makléřů je jedním z hlavních důvodů, proč lidé míří právě tam, výhodná poloha. „Lidé to mají velmi blízko do Brna. I dopravní dostupnost je mimo jiné díky dálnici D1 velmi dobrá. Největší zájem o Rousínov, Vyškov a jeho okolí,“ je přesvědčená vyškovská realitní makléřka Marie Müllerová.

Množství obyvatel míří také na Slavkovsko. Přestože statistický úřad ještě nemá rozpracované údaje za jednotlivé obce, například právě ve Slavkově u Brna každoročně přibývá lidí. „V posledních se tady postavilo dost rodinných domů i bytovek a výstavba bude nadále pokračovat,“ uvedl slavkovský místostarosta Jiří Doležel.

Jak také upozornil před časem, z města to lidé mají blízko na různá zajímavá místa. „Stačí třeba sednout na kolo a za chvíli jste v lese. Do Brna se člověk také dostane velmi rychle,“ dodal Doležel.

Obyvatel přibývá také v Bučovicích, Rousínově či Ivanovicích na Hané. Pouze okresní město na tom v uplynulých letech nebylo nejlépe. Lidé odtamtud spíš utíkají. Vyškovský starosta Petr Hájek to přičítá hlavně skutečnosti, že město nemá vysokou školu. Jinak totiž podle jeho slov město dělá pro své obyvatele hodně. „Mladí Vyškované odejdou na studia, nacházejí tam zaměstnání a mnozí z nich se už sem nevrátí,“ přemítal před časem Hájek.

Nejen přistěhovalci zvyšují počet obyvatel Vyškovska. V první polovině letošního roku statistikové zaznamenali v okrese víc narozených než zemřelých. „V okrese Vyškov zemřelo v první polovině letošního roku nejméně lidí z celého Jihomoravského kraje, a to čtyři sta třináct. Ale narodilo se tam také nejméně dětí, necelých čtyři sta devadesát,“ říkají údaje zveřejněné na webu Českého statistického ú­řadu.

Z nich například také vyplývá, že v okrese je pořád víc žen než mužů. A rozdíl kolísá. Dobrou zprávou, zejména pro zástupkyně něžného pohlaví je, že je oproti roku 2007 je ovšem o několik stovek nižší.