DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

S poměrně velkými projekty, umořením některých dluhů, ale také rezervami na akce, které zatím nejsou příliš jisté, počítají rozpočty měst Vyškovska pro příští rok. Všechny radnice už je mají vesměs naplánované a čekají jen na schválení zastupitelů.

Do velké akce za několik desítek milionů korun, kterou je rozšíření domu s pečovatelskou službou, se chtějí pustit ve Vyškově. „Stavba začala už v červnu. Díky přibližně šedesátimilionové investici získá ubytování dalších pětatřicet důchodců. Nový objekt bude propojený se současným. Nebudou chybět ani společenské místnosti s krytou terasou, sušárna a sklepy,“ popsala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Projekt podle ní počítá i s novým parkovištěm o dvaceti místech. Další velkou akcí města Vyškova bude stavba kanalizace ve Lhotě a Rychtářově, která vyjde na třiašedesát milionů korun. „Na ni jsme dostali bezmála devětadvacetimilionovou dotaci. Jinak se zřejmě do ničeho většího nebudeme pouštět,“ uvedla Bednářová.

Jestli bude vyškovský rozpočet vyrovnaný, zda počítá s nějakou rezervou a částkou na zaplacení dluhů, to zatím nedokázala říct.

Víc informací zato poskytla bučovická radnice. V zatím neschváleném rozpočtu jsou podle tajemníka Jiřího Frolce vyhrazené nějaké peníze na zalepení dluhů. Město chce na splátky úvěrů vyčlenit sedm milionů korun.
„Také počítáme s rezervou, a to ve výši jednoho milionu sedmi set tisíc. Požádali jsme totiž o dotace na množství projektů. Pokud některé z nich získáme, rezervní peníze použijeme na spoluúčast,“ doplnil Frolec.

Jak ještě podotkl, město plánuje v příštím roce rozjet dva velké projekty. „Jedním z nich je rozšíření hřbitova. Několik set tisíc dáme i do dokumentace na stavbu kanalizace v Marefách a Černčíně,“ doplnil Frolec.

Bezpochyby největší akcí pro rok 2009 bude v Bučovicích rozšíření mateřinky v Sovětské ulici. „Školka v Součkově ulici je nevyhovující, takže postavíme nový pavilon pro jednu třídu mateřské školy v Sovětské. Akce vyjde asi na pět až šest milionů s tím, že přes tři dostaneme od státu,“ upřesnil místostarosta Bučovic František Šujan.

Naopak až na stavbu parkoviště na sídlišti Nádražní se nebudou pouštět do žádné nové akce Slavkovští. Potvrdil to tamní místostarosta Jiří Doležel. „Dělníci budou pokračovat v opravě polikliniky, revitalizaci bytovek na sídlišti Nádražní a samozřejmě úpravě zámeckého nádvoří a fasády,“ uvedl slavkovský místostarosta.

Stejně jako v některých dalších městech vyškovského okresu i slavkovský rozpočet zatím počítá s rezervou, a to takřka třímilionovou. „Jestli ovšem budeme v plusu nebo minusu, to se uvidí, až uzavřeme rozpočet pro letošní rok. S jistotou naopak můžu říct, že myslíme i na dluhy. V příštím roce chceme umořit splátky v řádech milionů,“ doplnil slavkovský místostarosta.

O to se naopak podle slov tajemníka Jana Kováře nemusí příliš starat ivanovická radnice. Takřka žádné dluhy prý totiž nemá. O to víc může investovat do různých akcí. Například desítky milionů korun spolkne stavba kanalizace v místní části Chvalkovice na Hané.

Samotné Ivanovice na Hané zase čeká nákladná rekonstrukce náměstí. „Chceme, aby získalo modernější vzhled. Projekt vypracovali mladí architekti. Centrum bude mít některé prvky jiné, například osvětlení, lavičky, opěrné zídky a další,“ přiblížil připravované změny místostarosta Vojtěch Baláš.

Zásadní změna čeká také Rousínov. Místní se totiž dočkají vysněného autobusového nádraží. Radnici se na akci podařilo sehnat čtyřicetimilionovou dotaci. Nový terminál uleví přetíženému rousínovskému náměstí.

Radnice má v plánu také opravu židovské čtvrti. „Projekt zaplatí město díky spolupráci se Slovenskem.

Předpokládané náklady stavby činí jednadvacet milionů korun. Rekonstrukce by měla začít na jaře příštího roku,“ uvedl rousínovský místostarosta Jiří Petřík.


Infoblok:


INVESTICE MĚST V ROCE 2009

Bučovice
rozšíření MŠ v Sovětské ulici 5 až 6 000 000,-
rozšíření hřbitova 1 500 000,-

Ivanovice na Hané
rekonstrukce náměstí 6 000 000,-
kanalizace v místní části 20 až 30 000 000,-

Rousínov
stavba autobusového terminálu 41 000 000,-
oprava židovské čtvrti 21 000 000,-

Slavkov u Brna
oprava polikliniky 13 500 000
parkoviště na sídlišti Nádražní řádově miliony*

Vyškov
modernizace DPS 57 000 000,-
stavba kanalizace ve Lhotě a Rychtářově 63 000 000,-

Zdroj: městské úřady
* přesná částka není k dispozici, není vypracovaný projekt

Redakce Vyškovského Deníku