Naopak nejčastěji hledají novou práci nižší administrativní úředníci, provozní pracovníci služeb a obchodu, řemeslníci, opraváři, a nekvalifikovaní pomocníci. I oni ale mají šanci na nové zaměstnání. „V současnosti je dostatek volných míst, a to více jak pět set osmdesát,“ řekl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. Podle něho ale nejde o tradiční sezónnost. Zima byla totiž teplá a stavebnictví se nezastavilo. Marek vidí hlavní přínos ve vzniku nových míst.

Na jednu pracovní pozici stále připadají skoro čtyři uchazeči. Ještě před rokem to ale bylo uchazečů pět.

V evidenci úřadu práce bylo na konci března přes dva tisíce čtyři sta čtyřicet osob, což je o dvě stě třicet lidí méně než v únoru a o téměř tisícovku méně než před rokem.

„Oproti minulému měsíci šla nezaměstnanost razantně dolů,“ potvrdil Marek.

Tradičně je na tom nejlépe Slavkovsko a nejhůře Bučovicko. V této oblasti ale nabídne nové pracovní příležitosti firma Moravská vzduchotechnika, která by se sem měla přestěhovat do dvou měsíců. Bučovický místostarosta Oldřich Holásek vidí naději také v plánovaném rozšiřování integrovaného dopravního systému do východní části okresu. Dopravní spojení by se tak mělo výrazně zlepšit.

„Naději vkládáme také do firmy EMS Patvag, která staví v brankovické průmyslové zóně a nabídne desítky příležitostí,“ dodal Marek.