DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Před několika málo dny získal soukromý investor územní rozhodnutí pro stavbu pětačtyřiceti rodinných domů v Holubicích. „Podle plánu má začít stavět v červnu letošního roku a skončit v květnu roku 2011. Vzniknou tady domy čtyř kategorií a zájem je o ně veliký. Stát budou od čtyř do osmi milionů korun. Jde o ceny stanovené před hospodářskou krizí,“ uvedl místostarosta Holubic Stanislav Přibyl.

Domy vyrostou v lokalitě nazvané Jabloňový sad, která je ze západního směru ohraničená železniční tratí, po níž ovšem takřka žádné vlaky nejezdí. Z jedné strany ji lemuje zástavba řadových rodinných domů a také silnice vedoucí z Holubic do Křenovic.

Také záměr Drnovických se rapidně pohnul kupředu. Vloni měla obec pouze vyčleněnou lokalitu zvanou Nový Donbas pro domovní zástavbu. Nyní už má vybraného stavebníka, který pravděpodobně ještě letos dokončí inženýrské sítě a v příštím roce se pustí do samotné výstavby.

Tím ale plány vesnice nekončí. „Chystáme změnu územního plánu. Volných stavebních parcel už totiž moc nemáme. Jsou tam navržené různé lokality, kde by mohly vyrůst další rodinné domy,“ řekla starostka Drnovic Zuzana Hermanová.

Podobně jsou na tom například také v Otnicích. Ti ovšem schvalovali územní plán už vloni. Problém je v tom, že žádný ze stavebních pozemků nepatří obci. Pokud tedy bude mít nějaký investor zájem o výstavbu ve vesnici, bude muset vykoupit parcely od soukromníků a vybudovat na nich inženýrské sítě.

Přesto už obec jednoho zájemce má. „Dodavatel koupil velký pozemek, jehož menší část vlastnila obec a zbytek měl soukromého majitele. Na dané ploše může vzniknout až dvacet domů. Záleží na investorovi, kdy se pustí do práce. Stavby vzniknou v blízkosti sedmnácti nových domů, jejichž výstavbu zajistila před šesti lety obec,“ uvedl otnický starosta Pavel Prokop.

Podle dostupných informací by měly v blízké budoucnosti vzniknout novostavby také v Rostěnicích, Nemojanech, Drysicích, Nesovicích, ve dvou lokalitách v Rašovicích nebo také v Letonicích.

Dělníci také budují inženýrské sítě ve vyškovských Křečkovicích a také ve Lhotě, kde stavební firmy chtějí postavit několik rodinných domů. Víc než padesátka nových domů má do roku 2012 vzniknout také ve Slavkově u Brna, a to v lokalitě Zelnice, stavět se zřejmě bude i v Rousínově v blízkosti tamního Domu chráněného bydlení.

VÝSTAVBA NA VYŠKOVSKU


obec plánovaný počet domů


Drnovice 31

Drysice 14

Holubice 45

Nemojany 10

Nesovice 10

Otnice 20

Pustiměř 90

Slavkov u Brna 52

Vyškov – Lhota 9

Zdroj: Městské a obecní úřady