Lidé tak zatím nemuseli čelit i přes omezení ve větší míře riziku propouštění. „Vzhledem k tomu, že celou tuto dobu pracuji, tak jsem obavy ze ztráty zaměstnání neměla. Necítila jsem je ani ve svém okolí,“ komentovala například Olga Lanšperková, která je ve Vyškově obchodní referentkou ve stavební společnosti.

Na konci dubna bylo na okrese evidováno celkem přes šestnáct set nezaměstnaných a více než osmnáct set volných pracovních míst. „Počet pracovních nabídek tak oproti předcházejícím měsícům neklesá, zatímco lidí bez práce bylo od března o dvě stovky více. Prozatím to však neznamená nic zásadního,“ doplnil Ondrák.

Ani aktuální situace nenaznačuje, že by vývoj byl nepříznivý. „Na začátku května jsme zaznamenali znovu pouze mírný nárůst. K první polovině května se nově evidovalo skoro sto dvacet osob, ale vyřadilo se jich zároveň téměř pětaosmdesát. Čistý nárůst tak činí šestatřicet. Navíc logicky platí, že na začátku měsíce se lidé do evidence četněji zařazují, zatímco na konci ji častěji opouštějí,“ vysvětlil ředitel úřadu.

Zatímco na Vyškovsku byl v dubnu podíl nezaměstnaných mezi místními obyvateli pouze přes dva a půl procenta, v celém Jihomoravském kraji přesáhl podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) čtyři procenta. „Vzrostl o necelého půl procenta. Ve srovnání s ostatními kraji to byl čtvrtý nejvyšší nárůst a o šest desetin tak převyšoval celostátní průměr,“ informoval Karel Adam za ČSÚ v Brně.

Okres Vyškov má nejmenší nezaměstnanost v relativním i absolutním měřítku v porovnání s ostatními okresy v Jihomoravském kraji. „Spolu se Zlínskem a Prostějovskem ji má také nejnižší na Moravě obecně,“ zdůraznil Ondrák.

Hůře si však vede pokud ho za uplynulý měsíc srovnáváme z hlediska podílu nárůstu. „Čistý nárůst sice není zásadní, ale v relativním vyjádření byl v Jihomoravském kraji vyšší. Za duben byl na Vyškovsku o necelých patnáct procent podobně jako na Blanensku. Na Znojemsku to bylo už třináct a půl, na Brněnsku a Břeclavsku po jedenácti,“ dodal ředitel úřadu s tím, že nejlépe si vedlo tomto ohledu Hodonínsko, kdy byl zaznamenaný nárůst pouze šest procent.