Například sedmadvacetiletý muž ze Slavkova u Brna zaměstnal ke konci února vyškovskou záchrannou službu i policisty. Při práci s kotoučovou pilou stačila chvilka nepozornosti a těžce se poranil. „Pila mu uřízla několik prstů na pravé ruce. Osádka přivolané sanitky muže stabilizovala a dovezla do vyškovské nemocnice, odkud putoval do úrazové nemocnice v Brně,“ informovala před časem mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Podobný úraz se stal zaměstnankyni slavkovské pekárny na začátku března. „Pracovala u balicího stroje. Strčila ruku do hnacího řetězu a poranila se. Na konci loňského roku si zase pořezal pravou ruku učeň, který byl na praxi ve vyškovské pobočce firmy Fritzmeier. Překládal plechy a jeden mu vyklouzl,“ uvedl mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Ve všech případech si lidé úrazy zavinili sami. „Ani v jednom ze zmíněných případů nehrál roli alkohol,“ doplnil Gryc. Ten si také myslí, že zaměstnavatelé většinou jakékoliv, byť i méně vážné úrazy, nahlásí na policii. „Zaprvé je to jejich povinnost. Zadruhé kvůli pojišťovně,“ vysvětlil vyškovský policejní mluvčí.

Podle něj se pracovní úrazy nestávají moc často. Výjimkou jsou taky ty smrtelné. „Teď si žádný konkrétní nevybavuji. Vzpomínám si, že před několika lety spadl zaměstnanec nějaké firmy z lešení a zabil se,“ řekl Gryc.

Že jsou úrazy na pracovištích jen výjimkou, potvrzují také některé podniky z Vyškovska.

„Čas od času se nějakému našemu zaměstnanci něco přihodí. Že by šlo o vážná zranění, to bych netvrdil. Jednou se nám tady ovšem poranila slečna, která má následky dodnes. Pracovala na stolárně a strčila ruku do frézy. Přišla o jeden prst. Ale už u nás nepracuje,“ popsal prokurista společnosti EDP Komořany Václav Mácha.

Podle něj jsou tamní zaměstnanci opatrní. Navíc prý ve firmě kromě stolárny nejsou žádná riziková pracoviště.

Stejně jako ve vyškovské pobočce podniku Fritzmeier. „Nemyslím si, že se u nás stávají vážné úrazy. Bezpečnost práce má ovšem na starosti jiný pracovník, ten má větší přehled,“ uvedl personalista firmy Aleš Dobrovolný. S jeho kolegou Josefem Frgalou se však redakci Vyškovského Deníku nepodařilo spojit.

Petr Jeřábek