V září loňského roku cestovala parta dělníků ve Fiatu na oběd. Poblíž vyškovského letiště Fiat narazil do nákladního automobilu Tatra, který zrovna odbočoval. Výsledkem byli dva mrtví, jeden zraněný. Pět měsíců trvalo, než policisté ukončili šetření a předali případ státnímu zástupci. Za necelé další dva měsíce už stojí řidič Tatry a svědci před soudem. Okresní soud ve Vyškově tak případ zpracoval k hlavnímu líčení o celé čtyři měsíce dřív, než mu stanovuje lhůta. A to i přesto, že soudce musel pročíst pět stovek stránek spisového materiálu.

„U řádného řízení máme stanovenou dobu půl roku, u zkráceného přípravného řízení dva měsíce. Sledujeme, zda do této doby okresní soud nařídí hlavní líčení. Pokud se tak nestane, obratem se dotazujeme, z jakého důvodu. Případy, kdy soudce lhůtu překročí, jsou výjimečné a vždy mají řádné odůvodnění,“ pochvaloval si spolupráci s vyškovským soudem Hůlka.

Průtahy řešil vyškovský soud v posledních letech jednou, a to předloni. Údajně však nešlo o závažné kauzy. Soudce Petr Doležel nechal několik případů ležet bez povšimnutí i několik let. „Jednalo se o sedm případů, ve kterých po dobu dvou až tří let neučinil žádný úkon,“ vysvětlil tehdy mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Původně měl být Doleželovi snížený plat o pětadvacet procent. Později soud trest zmírnil. „Všechno to byla civilní řízení, ve kterých nešlo o žádné vysoké částky a ani si na průtahy nikdo nestěžoval. Žalobce proto trest změnil na desetiprocentní snížení platu na tři měsíce,“ dodal Angyalossy. Doležel své pochybení uznal, hájil se ale množstvím práce a nenaplněným stavem u vyškovského okresního soudu.

Kárný senát vrchního soudu nakonec žalobci vyhověl. „Přihlédl i k tomu, že to nebyly nijak významné případy, že to bylo jeho první provinění a především pak k tomu, že soudce od té doby, kdy jsme ho na tuto věc upozornili, ji začal hned napravovat,“ vysvětlil Angyalossy.

Jak je příprava k hlavnímu líčení časově náročná, dokazuje i kauza z poslední doby. V případu čtyřmilionové zpronevěry, ze které je podezřelá pracovnice skladu vyškovské nemocnice Dana Smutníková z Drnovic, se musejí soudní pracovníci prokousat neuvěřitelnými šesti tisíci stránkami policejního spisu. Státní zástupce ho předal soudu v polovině února, termín hlavního líčení se budou vyškovští soudci snažit zveřejnit už v příštím týdnu.

Právě na složitosti věci a rozsáhlosti spisu nejvíc záleží, za jak dlouho se případ začne u soudu projednávat. „Průtahy se u nás objeví jen čas od času. Práci zvládáme, přestože nám z celkového počtu jedenácti soudců chybí dvě pracovnice, které jsou na mateřské dovolené. Stížnosti na průtahy žádné nemáme,“ řekl předseda vyškovského okresního soudu Karel Menšík.