Aktualizované údaje za rok 2012 zveřejnil právě v těchto dnech Český statistický úřad. „K poslednímu prosinci loňského roku žilo na Vyškovsku 16,3 procenta obyvatel nad pětašedesát let. Průměrný věk v regionu je celkem 40,9 let," upřesnil Karel Adam z krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Ještě v roce 2001 bylo přitom na Vyškovsku víc dětí do patnácti let než důchodců, a to přes šestnáct procent. Teď je situace přesně opačná, a to na celé jižní Moravě. „Rok 2004 byl poslední, kdy byl podíl dětské složky vyšší než podíl obyvatel v poproduktivním věku," upozornil Adam. Obce v regionu se snaží tento trend zvrátit tím, že nabídnou mladým rodinám možnosti bydlení. Například v Otnicích by měly v nejbližší době vyrůst desítky nových domů. „V lokalitě Pod Vodárnou je staví soukromá firma. Podle projektu by jich mohlo být až třicet," informoval otnický starosta Pavel Prokop.

To by znamenalo přírůstek až stovky nových obyvatel. „Protože zájem mají většinou mladé rodiny, přineslo by to také celkem značné snížení věkového průměru obce," připomněl Prokop. V současnosti podle něj rostou první čtyři domy, na ně v dalších etapách naváže stavba následujících.

obyvatelé nad pětašedesát let2004 14,1 % (15,3 %)
2005 14,2 % (15,1 %)
2006 14,4 % (14,7 %)
2007 14,5 % (14,5 %)
2008 14,7 % (14,4 %)
2009 15,0 % (14,4 %)
2010 15,3 % (14,6 %)
2011 15,7 % (14,9 %)
2012 16,3 % (15,0 %)

(údaje v závorce udávají počet dětí ve věku 0 15 let)

Zdroj: ČSÚ

Věkový průměr se v posledních třech letech snížil také v Holubicích, kam se také stěhují mladé rodiny. „Letos se bude dokončovat třetí bytový dům, ve stavění pokračují i další soukromníci s rodinnými domy. Stěhují se sem samozřejmě i starší lidé, ale zájem mají převážně mladší," podotkl holubický starosta Stanislav Přibyl.

Holubice jsou podle něj celkem žádanou lokalitou díky dobré dopravní dostupnosti do krajského města. „Přímé spojení na dálnici je největším plusem a zároveň největším minusem, protože dálnice má samozřejmě vliv na životní prostředí. Ale hlavně mladí lidé dálnici spíš oceňují," myslí si Přibyl.

Z velmi dobré dopravní dostupnosti do Brna i Vyškova těží také Slavkov u Brna. Nové bytové domy tak vyrůstají hned ve dvou částech města, a to na sídlišti Zelnice a v lokalitě Zlatá Hora.

S výstavbou nových domů počítá také Rousínov, a to hned v několika městských lokalitách. Tam, kde jsou plochy určené pro úplně novou výstavbu, je ale před jejím zahájením nutné vypracovat regulační plán. Zastupitelstvo v minulém roce prozatím rozhodlo o pořízení územní studie v lokalitě Čechyně II. Další by se měla týkat severu města, tedy Královopolských Vážan. Hned třiatřicet nových parcel je k dispozici také v Němčanech. „Investovali jsme letos do lokality, které říkáme Nová ulice, už čtyři miliony korun. Peníze pokryly především zasíťování parcel," upřesnil už před časem němčanský starosta Martin Krátký. Noví obyvatelé mají přispět k omlazení věkového průměru obce a také k nárůstu počtu obyvatel.