DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Sucho a silný vítr. Vražedná kombinace pro polní porosty. Rostliny usychají a zemědělci, kteří po zrušení prasat, drůbeže i krav kvůli krizi přešli na rostlinnou výrobu, mají obrovské obavy. Některé porosty totiž vůbec nevzešly.

Několik týdnů už pořádně nezapršelo. Potvrzuje to i hrázný z Opatovické přehrady Martin Střelec, který srážky pravidelně měří. „Tento měsíc pršelo pouze dvakrát, a to 18. dubna, kdy jsem naměřil necelý milimetr, a 23. dubna, kdy napršely necelé tři milimetry. To je málo. Přítok máme nulový,“ řekl Střelec.

Nedostatek vody trápí hlavně zemědělce. „Dlouhotrvající sucho způsobuje špatné vzcházení jařin, zejména ječmene a máku. Někde nevzešly vůbec. Jinde jsou porosty slabé a řídké. Hrozí jejich silné zaplevelení a bude nutná větší pesticidní ochrana proti plevelům,“ obává se ředitel Zemědělské agentury ve Vyškově Karel Venera.

A to není to nejhorší. Někteří hospodáři dokonce už museli nevzešlé plochy zaorat. „Zatím jsme zlikvidovali asi tři sta padesát hektarů ječmene a sto dvacet hektarů máku. Místo toho zasejeme kukuřici,“ uvedl předseda společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil. Pro firmu, která se po zrušení chovu prasat chtěla soustředit i na mák, je ztráta čtvrtiny plochy oseté touto plodinou citelná.

O mák přišli i zemědělci z Dědic. „Kvůli nepravidelnému vzcházení jsme museli přesít zhruba padesát hektarů máku. Na polovinu jsme naseli ječmen, na druhou kukuřici,“ potvrdil předseda společnosti Agros Vyškov – Dědice Cyril Sigmund. Spočítal, že v osivu máku přišel Agros o dvaatřicet tisíc korun. A to nepočítal práci a postřiky.

Tam, kde se rostliny jakž takž vypořádaly se suchem, hrozí, že je dorazí vítr, který v těchto dnech pořádně trápí nejenom zemědělce. „Stihli jsme brzo zasít a chytli jsme nějakou vodu. Porosty tedy vzešly celkem slušně. Sucho jim ale začíná pomalu vadit. A k tomu se přidal silný vítr. Prachové částice dávají slabším rostlinám hodně zabrat. Poškozený je hlavně mák,“ postěžoval si agronom Zemědělského obchodního družstva Haná se sídlem ve Švábenicích Pavel Michalík.

Řídké porosty máku poškozené suchem a větrem mají i v Nížkovicích. „Nevíme, jak mák dopadne. Zatím vyčkáváme a o jeho likvidaci pro tuto chvíli neuvažujeme,“ řekl agronom družstva Agria Nížkovice Ivan Sedlák.

Družstvo Kojál Krásensko choulostivý mák neseje, ale sucho se podepsalo špatně na ječmeni. „V minulých týdnech zapršelo jenom dvakrát. Celkově pouhopouhých pět milimetrů. Špatně nám proto vzchází čtyřicet hektarů ječmene. Je velice řídký. Zaorávat ho už ale nebudeme, necháme to osudu,“ sdělil ředitel družstva Ladislav Ševčík.

Krásenské družstvo má ještě jeden specifický problém. O úrodu ho připravuje lesní zvěř. „Z vojenských lesů k nám přichází stohlavá stáda jelenů a divočáků. Museli jsme zaorat porost ozimé řepky, protože ho sežrali jeleni. Divočáci zase rozryli všechny louky kolem lesa,“ dodal Ševčík.