Sucho tak napouštění přehrady již nyní ovlivnilo. „Teď bude záležet na dalších srážkách. Přítok však začíná slábnout,“ poznamenal Chmelař. Podle něj se vodohospodáři snažit počítat se všemi možnými situacemi.

Že letos opět málo prší, si stěžují také v Ivanovicích na Hané. „Zatímco Ivanovický rybník se napustil dobře, Kačák za areálem Zemědělského družstva doslova vysychá před očima. Bojíme se, že letos vyschne úplně. V jedné z místních částí Chvalkovicích se to už před několika lety stalo,“ popsal ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.

Na meteorologické situaci jsou tradičně závislí zemědělci. Těm totiž hrozí, že sucho sníží výnos pěstovaných plodin. „Co nemohu ovlivnit, neřeším. Ale sucho samozřejmě bude mít následky. První měsíce letošního roku jsou ještě horší než loni. Největším problémem jsou však lesy,“ řekl Vítězslav Navrátil z firmy Rostěnice. Ta je jednou z největších firem hospodařících s půdou na Vyškovsku.

Jeho slova potvrdil předseda zemědělského družstva Agros Vyškov-Dědice Cyril Sigmund. „Na území, na kterém hospodaříme, napadlo za první tři měsíce letošního roku šestaosmdesát milimetrů srážek, což je ještě méně než loni touto dobou, kdy napadlo dvaadevadesát milimetrů,“ řekl Sigmund.

Dodal, že pokud v následujících dnech výrazně nezaprší, může to ohrozit úrodu zejména jarních plodin, například ječmene jarního nebo kukuřice.

Podle Miroslava Trnky z projektu Intersucho zůstává půda na Vyškovsku i přes nedávné srážky nedostatečně nasycena. „První letošní odhady o možných dopadech na zemědělské výnosy však zveřejníme až příští týden,“ nastínil Trnka.

Vyškovsko podle něj patří mezi sušší regiony, dramaticky se však neliší od regionu střední Moravy, kde jsou zásoby podzemních vod mimořádně nízké.

Právě pro region střední Moravy, který je silně spjatý se zemědělstvím, jsou nyní klimatické vyhlídky nejdůležitější.