Čekárny přeplněné pacienty se zarudlýma očima, nepříjemným svěděním v krku, rýmou nebo třeba vyrážkou. Tak to teď vypadá před ordinacemi alergologů z Vyškovska.

Podle odborníků trpí alergiemi stále víc lidí. Tvrdí to i jedna z vyškovských lékařek Eva Vašíková. „Mám kolem šesti tisíc pacientů a každoročně jich přibývá. Říká se, že alergií trpí každý třetí člověk,“ uvedla Vašíková.

Ta zrovna minulý týden řešila jeden akutní případ. „Pacientův stav se opakovaně zhoršoval a měl i dýchací potíže. Právě proto je nutné alergii léčit stále. Jde o celoživotní záležitost a určitě není správné nemoc podceňovat,“ naznačila Vašíková.

Podle ní je letošní pylová sezona o něco mírnější než vloni. „Občas totiž zaprší a déšť spláchne pyl. Přesto by na sebe měli být alergii opatrní,“ řekla vyškovská lékařka.

Plné ruce práce tak nemají jenom alergologové, ale taky lékárníci. „Lidé teď nakupují volně prodejné léky proti alergiím, jako je Zodac nebo Zyrtec. Mnohem víc jich ovšem chodí s receptem,“ potvrdila například pracovnice vyškovské lékárny Helios Radmila Šimková.

Vzduchem se už nějakou dobu šíří pyl z bříz, jasanů nebo vrb. Kvůli tomu se lidé, kteří jsou na ně alergičtí, z jara zatím moc netěší. Jako třeba Vyškovanka Petra Vymazalová. „Mám alergii na pyl břízy, ale u doktorky jsem s tím nebyla. Právě teď je to nejhorší, pořád mám rýmu. Kupuji si prášky v lékárně. Naštěstí to pomáhá,“ svěřila se Vymazalová.

Potíže s alergiemi má zhruba devět set tisíc lidí žijících v České republice. Tedy téměř desetina populace.
„V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem víc,“ shodují se lékaři.

Studie Státního zdravotního ústavu prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let. Lidé nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem.

S alergií se člověk nemusí narodit. Statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku. Alergie můžou být lehkého charakteru, ale těžkým alergikům můžou zdravotní potíže zkomplikovat život. Ti, kteří jsou na něco silně alergičtí, musí často podřizovat svému hendykepu životní rytmus. Alergie je považovaná za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent. „Zajímavé je, že funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj hned projeví,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.